| george9510 a întrebat:

Ce e mai bine sa urmezi institutul de marina sau umc si sa te duci pe mare pe un vapor sau petrol si gaze si sa te faci inginer petrolist la omv petrom pe platforma? salarii conditii etc.

1 răspuns:
| Buza021 a răspuns:

Salariile sunt mari, min 1000 de euro, conditiile sunt bune, singura problema e ca stai plecat mult timp si inevitabil, precum majoritatea marinarilor te vei imbata de multe ori. Asta e singuru dezavantaj, doru de ai tai, iar cand vin si copii e si mai urat. Merita in tinerete vreo 5 ani sa strangi niste bani, ca pe mare nu prea ai cum sa ii cheltui, si sa te apuci de altceva. Bafta!