| naboba a întrebat:

Ce este mai bine sa alegi pentru facultatea de farmacie(carol davila) dintre anatomie si biologie vegetala(la admitere)? ce se face in facultate mai mult anatomie sau biologie vegetala cu toate denumirile in latina? eu cred ca cea cu plantele ca, na trebuie sa stii numele medicamentelor... da` speram sa ma lamureasca cineva care a fost/este la aceasta facultate.multumeschappy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se face mai multa biologie vegetala, dar oricum si anatomia iti este necesara.

| procust a răspuns:

La admitere alege biologie vegetala, e mai usoara decat anatomia, oricum anatomie o sa faci putin la facultate! se face mai mult biologie vegetala in facultate(2 semestre), anatomie foarte putin si patologie la fel! oricum o sa faci foarte multa farmacologie si tehnica farmaceutica, stiu de la prietena mea care e acum anul 5!

| scarly86 a răspuns:

Sunt in anul 5 la farmacie in timisoara.la noi s a dat la amandoua materiile, dar este mai simplu de memorat botanica.in timpul facultatii am facut chimie in primii doi ani la greu, apoi in anul 3 si 4 a fost o singura chimie care era grea cat toate la un loc(in ultimul semestru din anul 4 am avut de memorat 400 de formule chimice). anatomie am facut un singur semestru.botanica in primul an si in al doilea am facut farmacognozie care i tot asemanatoare cu botanica.

| alexutzabeiby a răspuns:

Anatomie