| Jager a întrebat:

Ce este meseria de lacatus? Cred ca are treaba cu incuietorile etc.

6 răspunsuri:
| AndreyVladeanu a răspuns:

Da asta are treaba cu sudura reparatii instalatii de apa gaz etccc

| Salontanul a răspuns (pentru AndreyVladeanu):

"Etc" se scrie cu un singur "c".

| Marin_Nadea_1992 a răspuns:

Lacatusul este un lucrator care repara lacate, broaste sau care efectueaza operatii de asamblare sau reparare a pieselor mecanice.

| Salontanul a răspuns (pentru Marin_Nadea_1992):

Spune-i si lui AndreyVladeanu ca n-are treaba cu sudura decat ocazional. Calificarea lui nu este de sudor. El este barbat "educat" si nu stie.

| anafabetul a răspuns:

Exista 4 categorii de lacatusi care pot profesa in Romania.
1. Lacatusul mecanic ce se ocupa de intretinere si de reparatii. Acest meserias lucreaza in ateliere specializate si se ocupa strict de intretinerea si repararea diverselor utilaje si instalatii.
2. Lacatus in constructii. Aceasta meserie este ceva mai complexa, deoarece implica debitarea, gaurirea, polizarea, calibrarea, sudarea sau slefuirea tuturor elementelor metalice folosite intr-o constructie. Practic, lacatusul din constructii se ocupa de manipularea metalului si punerea lui in opera.
3. Lacatus in constructii metalice si navale. Scopul sau este asemanator cu cel al lacatusului in constructii, doar ca modalitatea in care isi realizeaza jobul este putin diferita. Un lacatus in constructii metalice si navale confectioneaza elemente de structura si intretine tot ceea ce este parte metalica in structurile pe care le administreaza.
4. Lacatus mecanic. Este cel care se ocupa, de regula, de lacate si incuietori, dar si de prelucrarea diverselor alte elemente metalice. Acesta poate sa taie si sa ajusteze tot felul de profile si tevi metalice, avand mereu la indemana un ciocan si instrumente pentru fasonare, calibrare si etansare.
O seară faină!

| Salontanul a răspuns (pentru anafabetul):

Raspunsul tau este foarte bun si complex. Asta nu-ti da dreptul sa fii needucat si sa-i jignesti pe altii. Citeste conditiile TPU!