| LecaSorin1688 a întrebat:

Ce este scoala solomonara si cu ce meserie iesi de acolo?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Sub aspect spiritual, Scoala Solomonara urmează o formulă laică ( adică, mireană ) a învăţăturii isihaste, în slujba Bisericii Ortodoxe de Răsărit, sub canonicatul de la Constantinopol şi regulilor monastice de la Muntele Athos.

Frăţia Solomonară, nefiind un chin călugăresc, este mult inferioară Isihasmului autentic, dar şi a învăţăturilor predate în incinta unei simple bisericuţe ortodoxe de mir, prin urmare nu are Mandat să se interfereze cu Misiunea acestora şi nici să se suprapună peste aceasta.

Fiecare membru, îşi dă silinţa să urmeze cât mai bine Calea Bisericii Ortodoxe, respectând regulile Patriarhului României, atât timp cât aceasta nu se rupe de Patriarhia de la Constantinopol, fără mandatul unui Conciliu autentic al Ortodoxiei.

Sursa:http://blog.jorjette.ro/ce-este-scoala-solomonara/

1 răspuns: