| Georgex12 a întrebat:

Ce este un jurnalist si ce ar trebui sa faca el?

5 răspunsuri:
| ankadiana9 a răspuns:

Un jurnalist este o persoană implicată în activitatea literară sau publicistică din jurul unei apariții periodice (publicație sau, prin extensiune, transmisiune prin televiziune, radio, Internet ș.a.). Jurnalistul, atunci când în discuție este o persoană afiliată unei publicații (ziar, revistă ș.a.), mai este numit gazetar sau ziarist. Pentru realizarea de materiale care presupun interacțiunea cu alte persoane (reportaje, interviuri), jurnalistul delegat se numește reporter. Uneori, asistenții tehnici (fotografi, operatori, microfoniști ș.a.) ai unui reporter sunt numiți tot jurnaliști.

| Georgex12 explică (pentru ankadiana9):

Aha.
si de ex sa luam acest articol:
http://www.realitatea.net/......58090.html
Cel ce a publicat-o e un jurnalist nu? Adica el din ce am observat a preluat informatia si expus-o prin niste citate si a mai adaugat el de la sine cateva cuvintele.

| ankadiana9 a răspuns (pentru Georgex12):

Da