| bestfully a întrebat:

Ce face un asistent medical in strainatate? E adevarat ca face munca unei infirmiere- spala bolnavii, ii alimenteaza etc? Sau nu peste tot e asa? La ce folos sa ai conditii bune daca faci treaba de infirmiera?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cam asa este, pentru asistentii veniti din Romania sau alte tari ca noi. Asistentii din tarile respective, cu calificarile obtinute acolo, fac ceea ce fac la noi asistentii. La ei nu prea se duc ai lor sa faca ceea ce spui pe salariul pe care-l ofera pentru ca e foarte mic comparativ cu salariul mediu din tarile respective sau chiar cu ajutorul de somaj oferit. Acum depinde de nivelul de pretentii si de asteptare al fiecaruia, dar si de prioritati. E lume careia nu-i pasa catusi de putin ce face profesional atat timp cat vin banii gramada, iar altii nu ar face ce spuneam nici pe salariu de 10 ori mai mare ca salariul de care vorbim. Cunosc asistenta de chirurgie aici, cu examene date, cu vreo 12 ani vechime, care-a lucrat in Germania si in Elvetia si a facut exact ce spui, si o alta care e in Anglia, chiar la Londra, si la fel face. E greu de spus daca e bine sau nu, si nu trebuie judecat unilateral niciodata happy Numai bine!

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Da asa este. Cel putin in Italia - cumnatul meu este asistent si are in jurul a 2000 de euro / luna. Cu toate astea, conditiile de munca sunt net superioare si beneficiaza de mult mai mult respect decat in Romania. Are o viata frumoasa si isi permite cam orice moft. Pana la urma jobul e job si depinde foarte mult de toleranta fiecaruia la "meseriile murdare". Unii reusesc - altii nu.