| Andra_5221 a întrebat:

Ce face un criminalist?

Răspuns Câştigător
| B3bytzaa a răspuns:

Pentru raspunsurile anterioare...nu s-a referit la criminal ci la criminalist e cu totul altceva! Meseria de politist criminalist este aceea de a investiga infractiunile.
Obligatiile includ: sa investigheze locul unde s-a petrecut infractiunea - sa interogheze victimele, martorii si persoanele suspecte - sa coroboreze informatiile adunate, sa faca analize si sa investigheze cauzele infractiunii - sa lucreze cu registrele de evidenta ale unor infractori si cu alte mijloace computerizate pentru investigarea infractiunii - sa aresteze suspectii - sa interogheze persoanele arestate - sa întocmeasca rapoarte cu desfasurarea interogatoriilor - sa transfere cazurile investigate catre procuror - eventual sa depuna marturie în instanta - sa informeze opinia publica despre infractiune, despre progresul si rezultatele investigatiei, daca nu exista purtator de cuvânt din partea politiei - sa coopereze cu alte unitati de politie (în caz de infractiuni internationale, cu reprezentanti ai politiei din alte tari sau cu interpretii acestora, eventual cu alte institutii, oficialitati guvernamentale, armata etc.).

| CynicalCunt a răspuns (pentru B3bytzaa):

Si din moment ce stii raspunsu de ce 'zda iepei ne mai intrebi?

| B3bytzaa a răspuns (pentru CynicalCunt):

Tu gandesti cand scrii ceva? Tu nu observi ca nu eu am fost cea care a pus intrebarea? Eu doar am raspuns acestei intrebari.OMG,abtine-te!

| CynicalCunt a răspuns (pentru B3bytzaa):

Whatever, n-am dat scroll pana suslaughing

| B3bytzaa a răspuns (pentru CynicalCunt):

Ok:-P

11 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @Andra! Lăsând deoparte definițiile din dicționare, profesia de criminalist trebuie aleasă de un om puternic, care să aibă nu doar un caracter ales ci și o cultură solidă. Este omul prezent în cazul comiteri unei infracțiuni, care stabilește perimetrul în care s-a comis fapta, găsește și conservă urmele, dovezile la locul faptei, emite și verifică supoziții, identifică autorii infracțiunii. Munca criminalistului se bazează pe foarte mult studiu și raționament. Există nu doar polițiști criminaliști ci și procurori, medici, informaticieni, chimiști. Criminalistica este o știință judiciară completă, care se bazează pe descoperirile din toate celelate domenii: chimie, fizică, informatică, medicină, psihologie și lista poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omoară oameni.

| CynicalCunt a răspuns:

Omoara criminali.

| CynicalCunt a răspuns:

@B3bytza : Si crezi ca nu stiam sau ce?

| B3bytzaa a răspuns (pentru CynicalCunt):

Scuza-ma dar dupa raspunsul tau chiar se vede k erai pe langalaughing)

| CynicalCunt a răspuns (pentru B3bytzaa):

That's the trolling part duh.

| B3bytzaa a răspuns (pentru CynicalCunt):

Ma rog, era vorba de un raspuns serios. Daca nu te poti abtine sa fii ironic nu inteleg de ce ai mai intrat pe aceasta intrebare!