| GeogG23 a întrebat:

Ce faceti atunci cand trebuie sa munciti la birou, dar nu aveti chef de nimic, nici macar sa va faceti treaba (usoara in acel moment)? Cum gestionati situatia, ca totusi sa munciti?

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te imaginezi cum esti chemat la sef si dat afara din companie si te asigur ca iti revine cheful de munca, in secunda urmatoare.
Nici nu trebuie sa te vada seful daca muncesti sau nu, ca el stie totul, cat muncesti cat stai degeaba.
Avem clienti care ne-au cerut sa le monitorizam computerele angajatilor lor, ca sa se vada clar cat muncesc angajatii, cati freaca menta, cati stau pe formuri si alte website, in loc sa munceasca pentru firma.
Cu raporatele in mana, cheama angajatul si-l pune pe liber, sa mearga sa doarma sau sa se disterze acasa, fiindca au dovezi clare care confirma cat a muncit acela.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi astenia de toamna, sigur trebuie sa iei niste vitamine, ce varsta ai si ce tip de munca faci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma uit la facturi si la rata la banca.

| Batmanel a răspuns:

Daca la birou e stres, te apropii de asa numitul "burn out". Ia-ti concediu sau liber cateva zile macar. Si cautati alt domeniu sau firma.
Am patit la fel si pana nu mi-am dat demisia nu am scapat, aveam fire albe in cap la 30ani... nu merita sa iti strici sanatatea pentru asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Nu mai muncesc în ziua respectivă și plec acasă, fac treaba ziua următoare sau în weekend.

| GeogG23 explică (pentru suntserios):

N-am, deci nu ma ajuta. Dar poate cheltuielile planificare pe viitor au acelasi efect

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GeogG23):

Pai daca nu ai facturi si rate atunci de ce mai lucrezi?

| GeogG23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fac parte din generatia 25-30 - munca de birou cu perioade de stres intens, urmare de lejeritate excesiva, apoi de la capat. Este posibil sa fie din cauza unei slabiri generale in corp cauzate de schimbarile de regim. Nu exlud vitaminele. Astazi trec sa-mi iau. Mersi!

| GeogG23 explică (pentru Frank51):

Daca plec acasa imi dau o zi de concediu, chiar daca eu muncisem deja 5-6 ore. Incerc sa ma ocup de altceva si urc treptat dificultatea.

| GeogG23 explică (pentru Batmanel):

Daca imi iau concediu ma duc acasa, unde muncesc pe altceva, deci tot acolo ajung laughing
Sa caut un alt loc de munca imi da mai mult stres decat ceea ce e in prezent, desi mai am cativa ani pana la 30 si am deja cateva fire albe. Imi dau silinta mult si pun suflet, cand nimanui nu ii pasa. Mi-au spus si colegii sa o las mai usor, ca se vede ca nimanui nu ii pasa. O sa incerc si metoda asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeogG23):

Multa sanatate si mult succes plus nu uita de alergiile pe care le au toti in perioada aceasta la ambrozie, ca sa numai vorbim de schimbarile hormonale prin care trec femeiile in fiecare luna ciclu care iti dau peste cap organismul, si este usor de inteles de ce dispare cheful de munca la birou tocmai din cauza schimbarilor hormonale prin care treceti voi femeiile. Bărbatii nu au astfel de fluctuatii cum le aveti voi si de aceea este greu de inteles. O zi superba iti doresc.

| GeogG23 explică (pentru suntserios):

Ca sa nu mor de foame si de frig acasa si pentru ca n-am un iubit bogat care sa ma intretina.

| GeogG23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt foarte geloasa pe faptul ca barbatii n-au aceste schimbari hormonale. Zilele trecute eram super energica, pe ideea de "Azi cuceresc lumea!", iar astazi sunt "cine vrea sa-mi ia locul". Multumesc pentru noua perspectiva a situatiei!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeogG23):

Te cred, la fel cum sunteti geloase pe noi barbatii ca nu raminem insarcinati nu nastem sa trecem odata prin ceea ce treceti voi, ai mare dreptate, multi sunt misogini si trateaza rau sau dispretuiesc femeiile, in loc sa le ajute sa le iubeasca sa le considere demne de toata lauda si tot respectul, rusine lor sau celor care le trateaza ca pe slugi. Porti tocuri la birou?

| GeogG23 explică (pentru Violleta2022):

Sumbru, dar nu cred ca in Romania, in firmele infiintate direct aici, se practica asemenea comportament. Eu sunt pusa sa dau un raport scris in fiecare zi sefului cu ceea ce am facut in ziua respectiva. Nici nu-l citeste, doar vrea sa-l trimit. Nu cred ca sefii stiu totul, sincer!

| GeogG23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am asistat la multe discutii in care, foarte pe scurt, femeia = gunoi pentru ca s-a nascut, iar barbatul = rege pentru ca s-a nascut, plus alte exemple de nepotism. Sunt multe neplacer, experimentate nu doar de mine, ci si de alte femei. Revenind la intrebarea ta, nu port tocuri. E super frig in firma in unele zile si daca port altceva decat adidasi (cu ciorapi relativ grosi) risc sa inghet efectiv si sa am alte probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GeogG23):

Ehhh, iata motivatia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GeogG23):

Eu sunt sigur ca ce scrie Violetta acolo e inventat. Cu urmaritul calculatorului. Daca nu e inventat iti dai seama unde lucreaza? wow.

| GeogG23 explică (pentru suntserios):

Nu este inventat. Asemenea programe de urmarire a activitatilor de pe un calculator au aparut mai mult de cand a fost pandemia (cred ca existau si inainte), dar firmele din Romania nu prea folosesc asa ceva. Aveam o cunostinta din Bucuresti care lucra la ceva firma din strainatate, dar cu sediu si in Romania, si a ramas prietena ei sa-i miste de mouse in ultimele 10-15 minute ale programului, ca el avea programare la dentistul de peste drum si nu-l invoiau deloc. Se practica, dar mai greu pentru firmele infiintate in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GeogG23):

Maaamaaa, iti dai seama in ce mediu lucreaza Violetta?
acum se explica multe de ce batul ala din fundul dumneaiei e atat de mare si gros

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Esti tu sigur dar nu ai dreptate.
Sotia mea e contabila si are restrictii pe PC.
Doar programele de contabilitate acreditate de firma respectivă.

| darrio2007 a răspuns:

In cateva zile poti sa-ti semnezi demisia.
Patronul va sti ce lucrezi zilnic.
In functie de ce lucrezi la birou, ai anumite termene de predare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Stai puțin.
Una e sa nu poți instala ce vrei pe calculatorul de muncă și să nu poți scoate date de pe el.
Altă e sa îți fie urmărită fiecare mișcare.
Doua lucruri total diferite.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

A incercat sa intre pe Facebook odată si a fost atentionată de sefa ei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Wow. Că la pușcărie. Un mediu toxic pentru a munci cu spor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeogG23):

Noi in Australia folosim asemenea sistem de multi ani, si este trist dar adevarat, se pun oamenii pe liber, dupa ce li se arata aceste rapoarte.
Poate in Romania nu s-a implementat inca asa ceva, dar sunt convinsa ca coportaiile mari au deja monitorizare completa si pot oricand afla pe unde merge angajatul, cand munceste si cat sta activ pe lucru, ce face samd.

| Batmanel a răspuns (pentru GeogG23):

E greu sa nu te implici cand asa tie firea... sunt la fel. Doar sa treci la taskuri mai neimportante sau nesolicitante daca poti.