| BuGsstormbunny a întrebat:

Ce facultate ati alege si de ce?
1. Instalatii
2. Geodezie
3. Cai Ferate, Drumuri si Poduri

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In instalatii te conduc instalatorii, care vor undeva pe la 1000e/luna in Romania, si nu au nevoie de injineri. S-ar putea sa devii o secretara pe la Romstal, cu 2500 lei net. Asta e realitatea din domeniile tehnice: cauta meseriasi care sa produca, nu "birocrati". Da, sunt si locuri bune, pe la companiile de apa/gaz, dar intri mai greu acolo. Si nu castigi niciodata la fel de mult ca un sudor de-al lor, sa fie clar laughing
La cai ferate, drumuri si poduri e teoretic misto, practic nu iti recomand sa te angajezi in tara. Am o ruda cu vechime in domeniu, a inceput prin a fi secretara celor cu experienta. Acum are vreo 20 de ani de vechime, si cel mai bine a dus-o in Africa, angajat de francezi. In Romania sunt varza santierele, ce fac birourile e in mare parte fictiv, fata de situatia reala. Si ghici cine ar fi tras la raspundere, daca "sa zicem" ca ar mai cadea cate un pod, pe ici-colowinking

| BuGsstormbunny explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ti-am lasat un mesaj privat.

| Brizbriz a răspuns:

Drumuri si poduri
dai la poduri, si daca nu iei, ramai pe drumurihee hee

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu alegem noi ci tu trebuie s aalegi in functie de ce vrei sa fii cand te faci mare laughing)

| BuGsstormbunny explică (pentru RaduRobertRO):

Ma rog, m-am exprimat eu oarecum gresit. Ce parere aveti de facultatile de mai sus atunci?

| OmBanal33 a răspuns:

Cai ferate, Drumuri si Poduri, Infrastructura este cea mai importanta dintre cele 3, intotdeauna se gaseste ceva de facut, nu mori de foame, perspectiva mea este ca cea de a 3-a varianta este cea mai importanta...

| BuGsstormbunny explică (pentru OmBanal33):

De Instalatii ce zici? Si alea cred ca merg bine, avand in vedere ca ai de unde alege: sanitare, termice, ventilatie, frigorifice, electrice, gaze.

| OmBanal33 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Daca as avea de ales dintre acele 3 variante eu as alege 3, acum ce doresti tu, nu stiu, depinde doar de tine ce vrei sa faci...

| BuGsstormbunny explică (pentru OmBanal33):

Da, dar de ex la CFDP o sa trebuiasca sa lucrezi poate in alt judet. la CNAIR si DRDP uri se ajunge greu.