| ty563zE a întrebat:

Ce facultate de medicină sa aleg? Sunt din Constanța, iar medicina este clar drumul pe care vreau sa il urmez. Am privit Clujul ca primă optiune, insă problema este distanta cu care initial credeam ca ma voi obisnui. Am fost constienta de ea in momentul in care am dat simularea si mi s-a parut mult prea mult...si pentru ce? A doua opțiune este Constanța, cu care rezonez cel mai mult în momentul de față, doar că am auzit numai lucruri negative în ceea ce privește facultatea. Ba ca nu se face carte, ba ca e multa corupție...nu stiu ce să fac. Bucureștiul iese discuție (din anumite motive).

6 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Craiova, Iași, Timișoara.

| dullcat a răspuns:

Buna.Distanta ar trebui sa fie ultimul criteriu de luat in considerare, in niciun caz primul.Totusi, vorbim de niste ani care iti vor determina viitorul si e in interesul tau sa alegi institutia mai buna si mai prestigioasa, chiar daca mai departe, nu sa te fastacesti in orasul natal.

Stiu ca te sperie ideea dar gandeste-te ca de fapt iti face foarte bine sa te detasezi de parinti si sa iei lucrurile in propriile maini, sa stai la camin/in chirie, sa fii independent/a si sa te simti adult.Chiar simpla experienta de a trai separat de parinti te va ajuta enorm, ceea ce nu se va intampla daca ramai in Constanta.

Stai calm/a, nu-i ca si cum te muti in alta tara.Si eu simteam la fel, ba chiar veneam acasa saptamanal in primele luni. Apoi nu mai veneam decat de cateva ori pe semestru, ma rugau parintii sa mai trec pe acasa.laughing Crede-ma ca vei supravietui si e foarte benefic pentru dezvoltarea personala sa iei decizia care iti provoaca teama.

Orice alegi, succes.

| relian a răspuns:

Conteaza unde faci o scoala de genul asta? Eu nu cred. Daca esti bun, o sa fii bun in orice loc, iar daca esti slab, indiferent ce facultate vei face, sau unde, aia nu te va face mai destept decat esti laughing
Tine de tine daca vrei sa inveti, poti invata si singura, iar acolo unde nu intelegi poti consulta pe cineva, orice asistent sau profesor de la orice scoala te poate lamuri, zic eu, iar daca nu esti lamurita, spui ca nu intelegi, insisti sa iti explice mai simplu, mai bine.

Te duci la cucu bau pentru o scoala, cand ai in gradina ta aceiasi scoala laughing
Cei la Cluj, Einstein preda acolo sau ce? Si chiar de ar fi asa, aia nu inseamna nimic, tine de student si de profesor cum preda, daca se pricepe.

| Violleta2022 a răspuns:

Alege Constanta, ca nu merita sa-ti pui parintii sa plateasca 6 sau 10 ani de facultate + rezidentiat, 500-600 euro pe luna chiria, intretinerea, mancarea si transportul (fara imbracaminte, fara costuri de facultate, examene samd).

Sunt niste costuri inutile, mai ales ca aveti facultate de medicina in Constanta, adica acasa la tine unde enu platesti chirie, intretinere si nici mancare, fiindc apoti sta cu parintii, si profita de ajutorul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat priveste coruptia, este evident ca ai auzit numai din cosntanta, ca tu esti de acolo, dar asta exista peste tot in tara, in orice facultate si forma de invatamant.

In orice caz, tu trebuie sa alegi orasul care este cel mai vanatjos din toate punctele de vedere: cheltuili masive daca esti in deplasare, oboseala ca stai cu latii in chirie sau la camin, facdn aproape imposibils ate odihnesti si sa inveti, lipsa hranei zilnice, ca nu ai timp sa alergi dupa cumparaturi sau sa gatesti, cand ai de invatat toata ziua si ajungi seara acasa samd.

Unde ar putea fi mai bine ca acasa, la mama si tata?
Fara griji, fara probleme, fara stres, dormind in camera ta, facand ce-ti place, rugand mama sa-ti gateasca ce vrei tu samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi ce să faci, alege Clujul.