| tibimania a întrebat:

Ce facultate mi se potriveste daca imi place foarte mult sa lucrez cu statistici.De mic copil fac fel de fel de statistici si sunt bun la asta.

8 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Du-te la economie. Eu sunt student pe acest profil si am facut materia "statistica" inca din sem. 2, anul I. La anul o sa fac econometrie(tot statistica, doar ceva mai speciala) si o sa mai fac si alte materii de acest en de-a lungul programului de licenta, probabil si de master. In plus, mai toate materiile de la faculta de economie lucra cu numere si statistici. E facultatea ideala pentru un statistician.

| tibimania explică (pentru Marcian):

Ce poti deveni cu aceasta facultate?

| stpu a răspuns (pentru tibimania):

Economist? laughing

| Marcian a răspuns (pentru tibimania):

Iti zic cateva profesii care-mi trec prin cap:
1. Poti ramana in domeniul pedagogic, poti deveni profesor universitar.
2. Practic orice pozitie de manager iti va fi mult mai usor de obtinut cu o pregatire in economie, unde menagementul este studiat mai intens decat in oricare alta facultate (totusi, sa nu crezi ca cineva te va lua si te va pune sef de corporatie direct din facultate, trebuie sa muncesti mult, dar cum am zis, iti va fi mai usor daca ai studiat economie)
3. Alte profesii specifice: contabil, agent vanzari, manager regional, manager de proiect, gestionar, analist de diverse tipuri etc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Apuca-te de bursa pe cont propriu, daca tot zici ca esti atit de bun. Desigur ca nu zic sa te arunci cu capul inainte, probeaza cu bani virtuali/cont demo si vezi cum te descurci. Nu lasa facultatea sa iti strice educatia!

Răspuns utilizator avertizat