| Swetlly122 a întrebat:

Ce facultate poți urma în condițiile în care profilul pe care l-ai studiat a fost turism și alimentație?

4 răspunsuri:
| Syrten a răspuns:

Poti face ce facultate vrei, la facultate nu faci absolut nimic din ce ai facut in liceu

| Aube a răspuns:

Poti urma orice, dar te vei descurca mai bine in turism.

| RainmakerX a răspuns:

Poti face lejer ASE cibernetica daca ai medie mare in bac.
O sa faci si ceva programare insa daca inveti din cartile date de profesori o sa supravietuiesti.

Atentie, nu informatica-economica! Acolo supravietuiesti numai daca ai facut mate-info laughing
Dupa prinzi lejer ce are legatura cu product management sau bancar de exemplu. (Daca o sa ai cont pe linkedin atunci poti observa si diverse oportunitati cum ar fi internship-uri in management la Procter&Gamble ce se desfasoara anul acesta)

Pana ajungi tu o sa apara alte oportunitati, stai fara grija.
Ideea e sa ai un plan si sa iti placa ceea ce faci. Daca faci o facultate fara un plan atunci ai sanse mari sa ramai fara job.
De asemenea trebuie sa stii cum sa te vinzi deci voluntariatul si partea de soft-skills (aptitudini precum comunicarea/munca in echipa) sunt mereu un mare plus.

La fel si a 2-a limba straina.
Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu faci facultate decat daca e parte din planul tau. Cand nu ai un plan, fie stai pe banii parintilor, fie te duci la o munca oarecare.