| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate sa aleg (la Cluj) dintre psihologie, politie sau bio? Unde credeti ca is cele mai mari sanse sa lucrez in domeniu? Imi plac la fel de mult toate. Vreau doar sa stiu simplu si la obiect care dintre ele

Răspuns Câştigător
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Daca te duci la psihologie si o sa devii psiholog, o sa ajungi intr-un punct in viitor unde sunt sanse mari sa clachezi din cauza ca ai cunoscut prea multe tipuri de persoane cu probleme prea socante, persoanele alea pot sa iti creeze probleme in viata de zi cu zi chiar. Este cea mai solicitanta dintre toate, sa stii.

Daca te duci la bio sunt foarte multe sanse sa te faci dupa aceea profesor de biologie. Cred ca te poti face si mai multe dar in principal te poti face profesor. E mai usor aici pentru ca nu intalnesti foarte multe tipuri de elevi, daca te faci profesor. Plus ca copiii sunt usor de linistit daca dai tare in catedra ca sa se faca liniste ( functioneaza la profesorul de geografie ), adica trebuie sa te impui.

La politie trebuie sa ai o conditie fizica buna, trebuie sa fii responsabil. La celelalte doua ai mai mult teorie decat practica, dar la politie trebuie sa aplici teoria si practica in viata de politist.

Cele mai mari sanse sunt ca tu sa faci ceea ce iti place cu adevarat. Uite, mie imi place foarte mult sa petrec timpul pe PC si sa ma joc jocuri video, dar vreau sa invat pentru facultatea de constructii. Daca tie iti place, sa zicem ceva absurd, sa construiesti, sa repari etc., atunci du-te undeva unde poti faci chestiile astea care te fac sa te simti confortabil.

Scrie-ti pe o foaie ce plusuri si minusuri ar avea fiecare, intereseaza-te de toate si daca mai este ceva de adaugat pe foaie, nu ezita sa adaugi. O sa vezi ca te va ajuta. Daca nici atunci nu te-ai decis, intreaba persoane care s-au dus la fiecare facultate diferita.

| Anonim5695 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Nu imi place deloc meseria de profesor

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politie.
Cu biologia cam mori de foame. Nici psihologia nu e departe, multi o fac, foarte putini profeseaza.

| florin926481f a răspuns:

Scurt si la obiect in politie ai cele mai mari sanse sa te angajezi, adica 100%.
La celelalte doua sunt sanse destul de mici si daca gasesti nu o sa te multumeasca salariul.

| Anonim5695 a răspuns:

Multumesc tuturor