| Omori a întrebat:

Ce facultate si ce profil ar trebui sa urmez daca vrea sa ma ocup de chestii gen animatii, grafica 2D/3D (in domeniul jocurilor video de exemplu)?

Momentan sunt la liceu teoretic, profil real, clasa a 11-a.

Ma pricep la desen, dar am nevoie de mai mult exercitiu si de teorie(de o baza), asa ca as vrea sa incep cat mai am timp.Ar fi ok la grafica la UNArte? Sau la Politehnica?

3 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

E necesar sa stii ca nimeni nu ajunge un "Game Designer" imediat dupa facultate, orice facultate ti-ai alege. E o pozitie la care ajungi dupa ceva timp, ridicat din alte pozitii. De aceea e important sa iti alegi o alta specializare. sunt un numar mare de facultati, cel putin in afara, ce ofera cursuri in "Game design" sau " Game theory". Un lucru de stiut in vederea asta e ca majoritatea developerilor nu au facut o astfel de facultate. Ei au facut ori facultate de programare, facultate de muzica, facultate de litere, si au intrat in game developing din noroc sau propria initiativa.

Concluzia: fa o facultate de informatica buna si dezvolta-ti pe parcurs abilitatile de desen, adica in timpul liber deseneaza, creeaza modele pentru antrenament, dar nu lasa programarea la o parte! Spor!

| PopAdrian a răspuns:

Apropo, uita-te la filmuletul asta :) http://www.youtube.com/watch?v=zQvWMdWhFCc#t=225

| mariusice a răspuns:

Mate info