Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate si la ce profil ar trebui sa termin ca si fiu notar?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este suficient sa faci facultatea de drept.

mira
| mira a răspuns:

Da,facultatea de drept.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru notar se cere licenta la o facultate de drept.
Dupa aceea mai urmeaza unii pasi pana ajungi notar. Detalii poti citi in L.36/1995, a notarilor publici şi a activităţii notariale, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare si pe site-ul oficial al Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romania, http://www.uniuneanotarilor.ro/

| Lioana a răspuns:

Facultatea de Drept, profil stiinte juridice, e doar primul pas.
Apoi trebuie sa detii timp de 2 ani calitatea de notar stagiar, sa absolvi Institutul Notarial Roman si sa promovezi examenul de definitivat sau sa exerciti timp de cel putin 6 ani o functie de specialitate juridica si sa promovezi concursul de admitere pentru functia de notar public.
http://www.uniuneanotarilor.ro/? p=3&lang=ro