| CARDHU a întrebat:

Ce facultate trebuie sa fac ca sa ies PROCUROR [ in special as dori DNA, adica PROCUROR la DNA ] sau PROCUROR ce facultate imi trebuie? dau funda pentru cel care vine cu cele mai importante detalii!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi o facultate de drept dar nu este destul. Dupa obtinerea licentei va trebui sa reusesti la concursul de admitere la INM, sa faci 2 ani aici, sa reusesti la examenul de absolvire, apoi faci stagiatura 1 an, sa reusesti la examenul de capacitate si sa fii numit in functie de Presedintele Romaniei.
Pentru detalii citeste L.304/2004, cu md. si compl. ulterioare, in special Titlul II privind cariera. Numai bine!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dreptul. Daca nu ai aflat asta singur, cred ca nu ai stofa de procuror.

| mihaigrecu345 a răspuns:

Tu vrei bani, am inteles! laughing) Pai in primul rand facultatea de drept, dupa care dupa alti multi pasi trebuie sa ajungi auditor in justitie dupa care imediat stagiar-procuror etc. Este o meserie riscanta, cu un volum mare de munca, intreaba mai bine pe cineva care deja a facut facultatea de drept.
Iar daca tot te mai intereseaza si vb de legi citeste asta : legea 303/2004

| mihaigrecu345 a răspuns:

Si daca nu ma insel trebuie sa ai 5 ani ca jurist, ma rog citeste statutul magistratilor legea 303/2004

| Dianaㄨ a răspuns:

Dreptul, apoi un master, multe ore de practica, scoala de magistratura apoi vei fi numit daca reusesti de presedintele Romaniei.