| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmeze cineva care vrea sa devina profesor pentru clasele 1-4 sau 5 -8?
Intrebarea asta o pun pentru cineva care nu are cont de TPU.
si facultatea trebuie sa fie in Timisoara neaparat deoarece nu vrea si nu are posibilitatea sa se duca in alt judet.

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Orice facultate, depinde la ce materie vrea să fie profesor. Dacă dorește să fie profesor de engleză de exemplu, atunci poate urma o facultate de litere iar în cadrul facultății va face un modul pedagogic pentru a primi calificare de profesor.

| WhiteLife a răspuns:

Facultatea din domeniul respectiv, in tipul căreia optează pentru modulul psihopedagogic. Daca face și master după va putea preda și la liceu.