| bleakk a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmezi ca sa ajungi Programator, si ce trebuie sa ai la baz (normal infotmatica, dar ca programator mai exact ce trebuie sa stii bine de tot pascal, c++ si altele dati voi exemple) dati exemple si sfaturi.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Andy091193 a răspuns:

Buna. Ca sa devii un programator, cel mai bine e sa urmezi o facultate la o universitate cu profil tehnic, la specialitatea IT (Tehnologii Informationale). Spun tehnic, deoarece vei fi Inginer in IT si nu doar specialist, daca urmezi aceasta specialitate, vei deveni respectiv Inginer licentiat in IT-Programator. La baza e limbajul C, deoarece el sta la baza tuturor limbajelor de programare. Nu necesita sa ai multe cunostinte in domeniu, deoarece le inveti de la 0. Succes!
P.S. Sunt student la Universitatea Tehnica din Chisinau, Facultatea de Calculatoare, Informatica si Microelectronica, specialitatea Tehnologii Informationale. Am spus asta ca sa te orientezi mai usor.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Urmezi o facultate de profil precum facultatea de Informatica sau Automatica si Calculatoare.

daca vrei sa fii un programator bun nu ai nevoie de un anume limbaj. Un programator bun se descurca in orice limbaj. Programare consta in modul de gandire, in cunoasterea algoritmilor, a structurilor de date a modului in care lucreaza calculatorul samd.

oricum C si apoi C++ sunt cele mai indicate pentru un incepator.

| Mihai_Andrei_Mereuta_1988 a răspuns:

In general e buna orice facultate de profil Informatica. Cel mai bine e sa te bazezi pe cunostinte si nu pe diploma pentru ca nu te ajuta prea mult diploma. Ca limbaje de programare e bine sa stii C++, Java, Objective-C (pentru iPhone). Cel mai important lucru din punctul meu de vedere e sa stii algoritmica si neaparat Programare orientata pe obiecte.