| manumescAlexandra111 a întrebat:

Ce facultati bune de urmat in ziua de astazi in afara de medicina si it?

4 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Drept, Inginerie, tot ce tine de domeniul militar... si cam atat

| Hyperion7 a răspuns:

Facultatea care îți place!
Da, vor fi și guri rele care îți vor pune și ție pumnul în gura,dar daca tot faci ceva in viața asta,nu mai bine faci ceva din pasiune? C-o fi sau nu profitabila,banii oricum nu sunt totul! Da, ai nevoie de ei,dar daca faci un ideal din ei,te pierzi pe tine!
Daca nu știi ce sa faci,poate ar fi mai bine sa nu faci o facultate de dragul de a o face, aici nu merge "foamea vine mâncând"!
Ar fi bine sa faci o muncă care nu îți place sub nicio forma, asta pentru a înțelege ce îți zic eu aici, că în rest, o să ți se pară Sf!

| Violleta2022 a răspuns:

Agricultura, silvicultura, chimie alimentara samd.
Facultati inutile: Drept, juranlism si Psihologie. Zeci de mii de studenti care au terminat in anii anteriori nu au loc de munca, fiindca nu se infiinteaza anual cate 10.000 de joburi.

| AlexaCrs a răspuns:

Nu contează facultatea pe care o faci, atâta timp cât îți place ceea ce faci. Crede-mă, nu vrei sa ajungi sa faci o facultate care nu îți place, să te chinui câțiva ani și după să ai un job pe care îl urăști. Având în vedere că mare parte din viața de adult însemnă muncă, mai bine faci ceva ce îți place. Sau măcar ceva ce nu te faci sa simțiți că îți urăști viața în fiecare zi când te duci la job.
Așa că mai bine focusează-te să îți găsești o facultate unde studiezi ceva ce îți place, sau ceva care măcar să simți că te reprezintă.
De aș putea să mă întorc în liceu, crede-mă că asta aș face.
Tu încă ai posibilitatea asta, nu o irosi.