| WayhaughtK a întrebat:

Ce facultati recomandati?
Eu vin de la liceu cu profil de filologie.
N-am nici o idee ce sa urmez.
Aveti ceva sfaturi? Recomandari?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei putea sa-ti cauti de munca in localitatea unde traiesti, orice este pentru necalificati, fiindca terminand un liceu cu profl de filologie, nu ai nici o calificare sau experinta in vreun domeniu.
Ori poti face o scoala post liceala de meserii si asa capeti calificare.
facultatile nu le mai recomand, fiindca piata este deja super-saturata de avocati, notari, juristi si jurnalisti, iar la o facultate pe baza de matematica (IT, inginerie, economie) nu te pot indruma, ca nu ai timp sa inveti atata matematica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Litere sau stiinte ale comunicarii.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde la ce te descurci. Daca iti plac limbile straine sa castiga binisor din traduceri, de exemplu din germana in altceva. Iesi mai pe profit cu LMA. Resurse umane e iar destul de cautat, si cu psihologia iti poti face cabinetul tau, cu orar si toate alea.

| Frank51 a răspuns:

Teologie.

| RoCkKiD a răspuns:

Orice implica matematica.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca faci o facultate doar sa fie facuta, mai bine nu o mai faci si te duci sa lucrezi direct. Oricum iti cere experienta oriunde te-ai duce si cu si fara facultate. Lucreaza ei prin supermakert-uri la gramada pe aceleasi salarii si aia cu 8 clase si aia cu studii superioare terminate.

| troleibuz a răspuns:

Atunci nu trebuie sa urmezi.

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ce meserie ti-ar placea sa urmezi, poate nu e nevoie sa faci facultate. Sunt multi care nu se gandesc din timp si ajung sa faca o facultate degeaba, mai pierzi si timp si bani.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu conteaza ce recomandam noi pentru ca noi o sa ne bazam pe ce ne place noua, nu tie. Important este sa faci o facultate care sa fie pe gustul tau, mai ales ca multi termina una si nu profeseaza in domeniu.

Daca ma intrebi pe mine eu as alege una unde sa pot lucra la stat destul de usor. Daca ai o pasiune, atunci mergi pe ea. Daca nu, alege in asa fel incat sa gasesti usor de munca si sa fie cum ziceam la stat.