| 1privatename1 a întrebat:

Ce facultati si licee sunt cerute pentru o cariera in avocatura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu liceul nu poti fi avocat, trebuie sa urmezi, dupa absolvirea liceului cu diploma de bacalaureat, o facultate de drept si sa obtii diploma de licenta. Apoi trebuie sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci 2 ani de stagiatura pe langa un avocat definitiv sau firma de avocatura si sa reusesti la examenul de definitivat.
Pentru a te ajuta putin la examenul de admitere in facultate este bine sa urmezi in liceu un profil de filologie sau stiinte sociale.

1 răspuns:
| anutza a răspuns:

Tresaeu de rofil uman si apoi sa urmezi dreptul