| Alyra a întrebat:

Ce fel de job își poate găsi o persoană care a terminat liceul cu 3 ani în urmă dar încă nu a lucrat nicăieri? Există job-uri pentru care nu contează această "gaură în CV"?

38 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Gaura dintre liceu si job e mai putin importanta decat gaura dintre facultate si job

| Nemessys a răspuns:

Job-uri la care nu se cere experienta, dar eu te-as sfatui sa incerci sa inveti sau sa devii buna la ceva, nu neaparat facultate.
Tu, cu cei 3 ani de stat pe dreata, ai aceeasi valoare ca unul care abia a terminat liceu pentru ca amandoi nu ati lucrat nicaieri. Acea,, gaura" nu este atat de importanta, deoarece sunt sigur ca ai motivele tale pentru care nu ai lucrat 3 ani. Eu unul daca as fi angajator chiar nu m-ar interesa asta.

Dupa cum am zis, incearca sa cauti job-uri unde nu se cere experienta si poti sa inveti ceva acolo.

Daca vrei, fa un curs prin fortele de munca si iti ofera un avantaj. Poti sa faci de casierita sau de ospatarita de exemplu.

De asemenea, daca ai un vehicul, bicicleta, trotineta electrica sau poate masina (sau cel putin o sa ai), te poti angaja fara nicio problema la glovo sau food panda. Bineinteles ca poti sa faci si pe jos, dar asa o sa dureze prea mult pana comanda este livrata si este foarte obositor. Cea mai buna varianta mi s-ar parea o trotineta electrica cu autonomie mare, dar cand vine vorba de bani si confort, nimic nu bate masina. Am cunoscut baieti care faceau si 10.000 de lei pe luna la glovo cu masina si in fiecare seara faceau intre 300 si 400 de lei. Dar. lucrau de la 9 dimineata pana la 10 noaptea. happy

Solutii sunt, trebuie doar sa le gasesti si sa te folosesti de ele. Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Job-uri necalificate, sau cu calificare la locul de munca.
Poate deveni inclusiv casier, ospatar, ajutor de bucatar, barman, secretara, etc. Presupun ca e vorba de o fata, altfel recomandam paznic, lucrator vulcanizare, lucrator comercial, etc.
Nu se sperie nimeni de "gaura" din CV, eu imi gaseam servici faca probleme, cand eram exact in aceeasi situatie.

| SLS92 a răspuns:

De muncitor necalificat - fabrici sau supermarket -uri

| SLS92 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ospatar / secretara asa fara experienta ma faci sa rad si un salariu de inceput de 1000 de euro, nu?

| laSoledad a răspuns:

Da, sa urmezi niste cursuri la ANOFM te ajuta mult la CV, cum a spus si @Nemessys. Apoi experienta ti-o formezi mai departe la locul de munca.

Scrii pe google ANOFM si judetul tau + cursuri de calificare si o sa gasesti.

Asta e pentru Bucuresti http://www.bucuresti.anofm.ro/cursuri.htm

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SLS92):

Secretara doar daca te duce capul binisor si ai ceva recomandari. Normal se cauta secretare cu studii superioare, dar totul tine de locul in care te angajezi. Nu toate firmele fac interviurile prin departamentul inutil HR, in multe locuri mergi direct la administratorul societatii, si discuti cu el. El iti da ce post vrea pielea lui, iar departamentul HR trebuie doar sa faca angajarea conform legii.
Cat despre ospatar fara experienta... Pe ce lume traiesti? Sunt atatia elevi care lucreaza ca ospatari pe timpul vacantei, crezi ca au experienta?

| SLS92 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mie mi s-a cerut experienta si la job-uri precum ambalat produse KFC etc laughing)

| mgtow a răspuns:

Scoala de soferi permisul pentru autobuz si munca la regia autonoma de transport din orasul tau, pui o cravata la camasa si calare pe bus. Oraru e de-ampulea cu trezitu devreme la schimbu 1 dar mai razi cu oamenii cateodata si bagi 8h pe zi cu odihne la capete de linie. Ai nevoie de sustinere financiara de la parinti sau poate te formeaza aia de la autobuze daca au nevoie de soferi suna si intreaba de scolarizare. Multe femei conduc bus in lume

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si ce a facut in gaura asta. Uite, sa presupunem ca te angajez. De fapt ca as vrea. Si nu ma intereseaza porcariile de genul unde te vezi peste 5 ani, ci atit: ce ai facut in ultimii 3 ani pentru a iti creste potentialul de a fi angajat si ce planuiesti sa faci in continuare dupa ce te angajez pentru a te perfectiona?

| SLS92 a răspuns:

Vad ca tot se abereaza aici legat de faptul ca ''gaura'' aia de 3 ani de zile nu conteaza, habar nu aveti ce spuneti, cand o sa te trezesti luat la rost cu CV-ul in fata de ala de te angajeaza ATUNCI SA VEZI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Există companii/ afaceri noi care încep de la 0 si in care te poti forma cu ajutorul lor, nu peste tot necesită experiență, nu s-a născut nimeni experimentat. Oportunității sunt, depinde doar de tine cum le gestionezi. Succes!

| ValentinGabi a răspuns:

Păi se găsesc destule cum ar fi în fabrici, șantier, lucrător comercial, vânzător, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ce? Ca daca nu face cineva fac si are gaura din ce in ce mai mare intre liceu si job e mai rau, macar la aceiasi gaura intre fac si job, macar are fac, are un atuu in plus zic eu.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce nevoie au secretarele de studii superioare?!

| Mosotti a răspuns (pentru SLS92):

De parca nu poti sa minti si tu in CV ca am lucrat colo si colo fara acte neaparat, uneori poti zice ca ai fost in afara 2 ani ai lucrat ca..si ai revenit acasa, ca s-au intors si parintii de tot cum ca ei tot cu munca au fost si ai fost si tu. Cati nu fac asa. Ca oricum ce pierzi, ca daca zici ca ai gaura, te angajeaza cucu.

Eu faceam in Germania asa, ziceam ca am lucrat in Romania colo si colo in domeniul respectiv. Uneori mai ziceam si de firme de acolo dar in orase mai indepartate, verifica dracu. Si cand te puneau la treaba si vedeau ca faci, nici prin cap nu le dadea ca ai mintit, ca daca nu stiai sa faci, era penibil sa te duci. Ca nu prea am lucrat, e altceva, dar ca metoda zic.

Totu e sa stie sa faca ceva acolo unde depune CV-ul, ca si cum chiar avea experienta cat de cat ca in CV.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, unii ofera ei cursuri de calificare.

| SLS92 a răspuns (pentru Mosotti):

Depinde nu poti scrie in cv-uri, cunostinte word, excel si limba franceza cunoscuta si cand te intreaba de ele sa dai din umeri

| Mosotti a răspuns (pentru SLS92):

Logic, eu am zis doar la aia cu prejudecati, ca desi la proba ai stii, ei nu iau CV in calcul daca nu ai mai lucrat si considera din start ca nu stii. Deci in loc sa te puna la proba, te baga direct doar pe baza faptului ca ai lucrat si ca logic ai ceva experienta.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In ultimii trei ani pot zice ca am vrut sa mai fiu liber, sau baga o minciuna ca a fost prin afara la munca la cules, cum ca nu gasea de munca aici, din astea, asta sa nu dea prost ca a vrut sa mai fie liber 3 ani, si apoi sa ma apuc de treaba, iar dupa angajare sa isi faca omu treaba pentru care e pus acolo si sa se perfectioneze in aia, in ce i se cere, ca prin lucru automat prinde experienta, cam asa ar suna.

| SLS92 a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu, dar merge perfect daca nu prea le ai cu munca, contract pe trei luni perioada de proba, si poti sa fi epava in alea trei luni ca nu au voie sa te dea afara, am fost eu angajat asa odata laughing si nu stiu ce era prevazut in contract, ca erau oamenii nemultumiti de mine inca din primele 2 saptamanii

| Mosotti a răspuns (pentru SLS92):

Mda, aia e, daca sunt epava nu ma mai duc, nu ma duc sa ma fac de cacao acolo, ce naiba. Banui ce te placea cu min pe economie parca in 3 luni alea, e si asta o f mica afacere pentru aia care habar n-au ceva. Dupa aia schimba angajatoru pana i se infunda.

| SLS92 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, luam destul de bine, ok salariu de Bucuresti 2500 ca ajutor masinist in tipografie dar nu m-am adaptat, oricum m-am ales cu probleme la degete datorita solutiilor de curatat masinile

| Mosotti a răspuns (pentru SLS92):

Cam cat are mai un masinist tipografie salariu? Ca am un prieten care e asa de meserie dar s-a lasat in 2005, daca tu ca ajutor aveai 2500, masinistul cat?!
2500 banui ca bani in mana aveai, te intreb de masinist tot bani in mana.
De ex un masinist bun cu o vechime de 20 ani sa zicem.

In ce sens cu probleme la degete?!

| Sophieka a răspuns (pentru SLS92):

Atunci sa vezi?!
Da ce e cu atitudinea aceasta de om plin de frica, facut dintr-un institut scolar exact scopul lor...Scopul de om-oaie.
Uite ca a stat cu parintii / partenerul si nu a vrut sa munceasca si acum s-a hotarat ca poate intra in forta muncii, care e problema?
Nu mi se pare normal sa te i-a nimeni la rost, daca te i-a si tu ii permiti, imi pare rau de tine.
Inainte de toate sa va ganditi ca patronii nu ar fi patroni si nu ar avea bani fara lucratori, adica fara noi si intrebarile personale sa si le tina fiecare pentru el.

| Sophieka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ei na ce intrebari mai ales pentru o persoana proaspat intrata in forta muncii... Ce sa faca pentru a se perfectiona? Poftim? Poate ea ar trebui sa intrebe angajatorul acest lucru, pentru ca el are obligatia de a-i oferii o instruire de calitate pentru a se putea perfectiona.
Iar in ultimii 3 ani poate a vrut sa se relaxeze sau e treaba ei ce, nu mi se pare corect sa oferim atatea informatii, sa isi inghita in sec fiecare intrebarile personale despre altcineva.
La fel si unde se vede peste 5 ani este tot problema fiecaruia...Atat timp cat oferi salar bun si respect, s-ar putea sa stea si sa urce in ierarhia companiei respective, altfel nu. Doar pentru ca cineva iti va raspunde la porcaria asta de intrebare ca vrea sa fie tot in compania respectiva si peste 5 ani si alte prostii, nu inseamna ca este adevarat, sau ca are vreo obligatie sa o faca.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Vad si raspunsuri bune si multe limitative de la persoane care prefera sa fie in viata pe post de oi.
Daca te uiti pe olx vei gasi multe variante, poti sa iti depui si un C.V cu poza pe site-urile precum bestjobs etc, in care specifici ca nu ai experienta in niciun domeniu si esti hotarata sa intri in forta de munca si sa progresezi alaturi de o companie respectabila.
Inainte de toate invata sa nu te injosesti, sa dai prea mult din gura si sa spui minciuni. Te intereseaza sa lucrezi iar daca firma se va ocupa de tine iar in timp tu perseverezi si ei te apreciaza atat verbal cat si monetar vei ramane, daca nu vei cauta alt servici.
Pana la urma patronii nu sunt patroni fara cei pe care ii angajeaza, asa ca as vrea sa realizam asta tot mai multi si sa nu mai ramanem niste oi infricosate.
Da inteleg ca ne trebuie bani ca sa traim, ca avem de platit facturi / chirii / mancare / datorii etc, dar nici sa ramanem sub papucii cuiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice job unde nu se cere experinta: vanzatoare la taraba sau magazin, femeie de servici, infirmiera, pe la gradini, sere, in agricultura, la cules de fructe samd.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Foarte bine, atunci sa isi faca firma si sa fie boss daca nu ii plac intrebarile personale. Aia cu unde te vezi peste 5 ani sunt de acord ca e o porcarie de intrebare, insa modul in care cineva raspunde face diferenta intre cei care se lasa purtati de val si cei care au ce trebuie in instalatie pentru a lua decizii. La interviuri nu conteaza in mod deosebit daca minti sau nu, ci cum prezinti adevarul sau minciuna. Uite, ca sa iti detaliez, am un prieten supra-programator care lucreaza cate 3-4 ani dupa care ia pauza de 1-2. Printre companiile la care a lucrat se numara Adobe si Electronic Arts, ca sa iti faci idee - in ambele cazuri senior pe proiecte MARI. Una la mina, isi permite financiar. A doua la mina, are o gramada de proiecte proprii. A treia la mina, alearga maratoane, se urca pe munti, isi testeaza limitele zi de zi. Ei bine, ar fi FOARTE interesant pentru mine ca angajator sa stiu daca asta care vrea sa il iau in spinare - pentru ca cineva aflat la primul job va fi un minus pentru firma cel putin vreo 2-3 luni, daca nu mai mult - a stat dupa liceu 3 ani si a jucat CS si a spart seminte la coltul blocului cu bajetzii sau a tras de fiare si a incercat macar sa isi perfectioneze o limba straina sau un skill oarecare util in piata muncii. Legat de salar bun si respect, gindeste-te ca pentru o firma mica/mijlocie de la noi un angajat e un efort financiar fantastic - lasind deoparte costurile legate de spatiul in care lucreaza, pe mine ca firma ma costa aproape 6000 RON ca sa ii dau omului 3000 net. Mai toti vor bani bani bani din prima secunda dar nu se pun in pozitia celuilalt. P.S. Nu e vorba ca cineva vrea sa isi ia Q6 in trei luni - de fiecare data cand am colaborat cu cineva i-am platit peste cit se asteptau, uneori chiar si dublu-triplu - cu conditia ca si ei sa isi fidat interesul si sa fi rupt stilul, desigur. Din fericire, si l-au dat de regula. Am avut si cazuri de tantalai interesati sa isi scoata bani de un mers la mare sau ce naiba aveau in cap, care au facut minimul posibil, apoi dupa ce si-au vazut banii au disparut. Ei, gindeste-te ca ii faci contract unui specimen de-asta care dispare dupa primul salariu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Am eu impresia sau tie nici sa porti masca sau sa te vaccinezi nu prea iti place? Mii de scuze daca ma insel.