| Alyra a întrebat:

Ce fel de job își poate găsi o persoană care a terminat liceul cu 3 ani în urmă dar încă nu a lucrat nicăieri? Există job-uri pentru care nu contează această "gaură în CV"?

38 răspunsuri:
| SLS92 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cu tot cu bonuri de masa, un masinist are incepand de la 3500 in functie de vechime

| SLS92 a răspuns (pentru Mosotti):

Taieturi in hartie, rani la degete destule

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai angajatorul se gandeste ca nu e suficient de pregatit in domeniu daca a facut pauza dupa facultate...

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ce neaparat? Poate am vrut sa ma mai distrez un timp nu sa muncesc ca si asa pana la 65 ani am tot timpul, adica de ce sa ma grabesc?! Pune-l la proba si vezi ce stie, si aia conteaza.

| Mosotti a răspuns (pentru SLS92):

Si de ce n-ai purtat si tu manusi de protectie sau ce trebuia? N-aveau? Poate poti sa le ceri despagubiri, nu stiu.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci se gandeste ca nu esti un om responsabil. Nu stiu de ce au aceste preconceptii dar treaba lor

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ce? De ce sa ma grabesc sa ma bag la jug asa devreme? Cand am tot timpul sa ma satur muncind?! Nu vad de ce uneori. Barbatul trebuie sa aiba cam 35 ani de cotizare si femeia cam 30 pentru pensie mi se pare. Daca iesi la pensie la 65 ani, si daca te apuci la 30 e super.
Deci faptul ca de la 24 dupa master mai stai 3 ani pana la 27 nu e absolut nici o problema.

De ex daca esti programator iti poti mentine experienta si pe acasa, nu e problema. Daca vrei sa fi agent comercial in Cora, iar nu e problema, si multe altele.
Nu stiu ce responsabilitate este sa ma grabesc sa-mi f timpul meu liber, mai ales daca-mi permit sa nu o fac.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mosotti):

Si eu fac acum pauza dupa facultate (nici nu ma incumet sa imi caut job si chirie in perioada asta), dar sa speram ca nu dau peste un angajator care sa gandeasca asa...