| bbbb1 a întrebat:

Ce fel de slujba este aceea unde calatoresti foarte mult? am auzit o profesoara vorbind despre o fosta eleva care castiga foarte bine si calatoreste foarte mult "acum e in Italia, saptamana viitoare va fi in Spania"?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt sute de slujbe in care trebuie sa calatoresti, de unde vrei sa stim noi de face ea?

| greyhound a răspuns:

Cred ca era ospatarita pe un vas de croaziera

| deeadeea111 a răspuns:

Meseria se numeste turism si intr-adevar calatoresti foarte mult si castigi pe masura

| Sophyia a răspuns:

Se numeste turism. Turismul este călătoria realizată în scopul recreării, odihnei sau pentru afaceri. Organizația Mondială a Turismului ( O.M.T. ) definește turiștii ca fiind persoanele ce „călătoresc sau locuiesc în locuri din afara zonei lor de reședință permanentă pentru o durată de minimum douăzeci și patru (24) de ore dar nu mai lungă de un an consecutiv, în scop de recreere, afaceri sau altele nelegate de exercitarea unei activități remunerate în localitatea vizatată." Turismul a devenit o activitate de recreere globală populară. Turismul este ramura economică cea mai puternică pe plan mondial.