| geo9606 a întrebat:

Ce functii exista in SRI?
Exista numai oameni de teren sa exista si oameni de birou?
Daca da, ca sa fi la birouri trebuie intai sa fi si operativ sau ti se da posibilitatea sa iti alegi ce vrei sa faci?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Iti urez BAFTA si spor la invatat, dar mai intai relaxeaxa-te, ca doar esti in vacanta!

8 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Salut,

Nu e nevoie sa treci prin operativ pentru a lucra direct pe o functie de birou si nici nu trebuie sa urmezi un liceu militar. Astea sunt basme.

La o prima strigare, exista mai multe categorii de personal cum ar fi:
- ofiterii analisti, specializati pe diferite arii de interes, proveniti din randurile studentilor/masteranzilor Academiei Nationale de Informatii, daca exista locuri (si cerere)
- ofiterii ingineri (calculatoare, transmisiuni, geniu, electronica etc), proveniti din Academia Tehnica Militara sau prin incadrari directe
- ofiteri de diferite specialitati cum ar fi resurse umane, psihologi proveniti prin incadrari directe, daca este cerere

Pentru mai multe informatii, poti vizita site-ul oficial al Serviciului ca sa te orientezi sau poti contacta cea mai apropiata directie judeteana de informatii.

| Dismally a răspuns:

Normal ca exista si oameni "de birou". Nu alegi tu, vei fi ales daca esti suficent de buna la ceva anume.

| pietrean a răspuns:

Nu prea cred ca "poti alege". Totul tine de ce pregatire, specializare, ai facut in liceul militar, in facultate.Mai mult ca sigur, trebuie sa treci pe la operativ.

| pietrean a răspuns:

Am uitat despre "functii" sa-ti raspund:sunt,in mare, ca la orice societate economica,dar sunt specializari(in criminalistica, economic, IT, terorism...)Cauta pe GOOGLE, sau mergi si intreaba la unitatea din orasul tau si o sa te indrume cineva.

| geo9606 explică (pentru pietrean):

Asa o sa fac, dar mai am inca 2 ani. Vreau sa ma interesez sa vad daca merita efortul...

| pietrean a răspuns (pentru geo9606):

In ce sens "daca merita efortul"? "Avantaje" ar fi,dar putine,salarii marisoare,munca non-stop,adica la ordine, dar si riscuri multe(acum depinde ce alegi).Si trebuie sa inveti foarte bine, la anumite materii, ca sa dai intai la drept si apoi urmezi alte scoli, alte examene!

| geo9606 explică (pentru pietrean):

Vreau sa dau direct la Academie

| geo9606 explică (pentru pietrean):

Multumesc!

| pietrean a răspuns (pentru geo9606):

Iti urez BAFTA si spor la invatat, dar mai intai relaxeaxa-te, ca doar esti in vacanta!