| qieiqpalz a întrebat:

Ce imi puteti spune despre meseria de profesor? Salariul depinde de specialitate? Cat timp trebuie sa fac facultatea ca sa ajung prof? Ce salariu are un profesor?

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

În general depinde de vechime spre exemplu cunosc pe cineva lucrează într-un liceu ca și profesor de economie de vreo 15 ani și are 3500 de lei pe lună.
Trebuie să te gândești bine dacă ai putea practica această meserie cel puțin e un mediu stresant în care ai nevoie de multă răbdare. Succes!

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Pai salariul depinde de vechime și bănuiesc că și de faptul dacă ești sau nu titular, sau daca ai definitivatul luat sau nu, iar apoi gradele.Pai trebuie sa termini facultatea, 3 sau 4 ani și să faci modulul pedagogic(DPPD), macar nivelul 1.Succes!

| Adry05 a răspuns:

Depinde de domeniu, cam 5 minim ca sa poti preda si-n liceu si-n gimanaziu + modulul psihopedagogic in paralel cu facultatea ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce imi puteti spune despre meseria de profesor?
E meserie dacă iubești elevii, dacă nu, nu.
salaru depinde de specialitate?
Nu depinde.
cat timp trebuie sa fac facultatea ca sa ajung prof?
Până o termini.
ce salar are un profesor?
Vai și amar.
Dacă vrei salar, du-te distribuitor de bere cu duba.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Iti pot spune despre meseria de profesor un lucru foarte clar:
daca pentru tine e doar o solutie de a face bani din care sa traiesti, MAI BINE NU TE BAGI, o sa fi chinuit si tu (copiii ti se urca in cap daca nu ai autoritate) si o sa ajungi si tu sa chinui copii nevinovati (in timp, daca nu esti in stare sa lucrezi cu, copii, o sa devi rau si o sa ii tratezi rau, ca sa nu ti se mai urce in cap) si sunt o tona de exemple la TiVi unde profesori bat copii, sau copii fara nici o educatie care isi permit sa bully chiar profesori!

daca, consideri ca ai chemare, atunci e cu totul altceva, si copii o sa simta asta, CREDE-MA!

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Abia dupa 60 de abi ajungi la un salariu de 2600 de lei