| Eℓℓa a întrebat:

Ce implica meseria de judecator? (cat mai multe detalii)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judecatorul, in functie de instanta(Judecatorie, Tribunal, Curte de Apel, Inalta Curte de Casatie si Justitie etc) si sectia instantei la care functioneaza (civila, penala, comerciala, de munca, contencios administrativ etc), trebuie sa judece in fond, apel sau recurs, dupa caz, dosarele care-i sunt repartizate. Activitatea lui presupune studierea dosarului, participarea la sedintele de judecata, pronuntarea de incheieri de sedinta si pronuntarea unei hotarari(sentinta ori decizie, dupa caz) la terminarea procesului de judecata a dosarului, precum si motivarea hotararii pronuntate. Mai trebuie sa participe la activitati de pregatire profesionala, sa sustina unele examene pentru promovare si sa participe si la alte activitati prevazute de lege, de ex.la alegeri. Numai bine!

1 răspuns:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut-pai corectitudine. Dar te sfatuiesc sa nu te faci judecator ca daca nu le convine interlopilor cum judeci cazul poti fi rapit/a si asasinat/a. E foarte periculos sa fii judecator intr-o tara ca a noastra.Bafta! sad