| Arnold2893 a întrebat:

Ce inaltime trebuie pentru Academia De Politie atat pentru fete cat si pentru baieti? Si ce probe se dau? Ce se da la sport si ce se da la teorie?
FUNDA RASPUNSULUI BUN!

Răspuns Câştigător
| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua, Cristian! Felicitari pentru interesul tau de a urma o cariera in politie! Echipa Academiadepolitie.com iti ureaza mult succes!

Exista barem de inaltime. Acesta a fost redus in 2014 in felul urmator:
• Pentru barbaţi - de la 1, 70 m la 1, 65 m
• Pentru femei - de la 1, 65 m la 1, 60 m.

Probele Sportive ale Examenului de Admitere la Academia de Politie sunt:

-Alergarea de Viteza (50 m plat)-> barem minim (8, 1 sec fete si 7, 2 sec baieti)
-Alergarea de Rezistenta (1000 m) -> barem minim (4 min si 10 sec fete - 3 min 45 sec baieti)
-Aruncarea Mingii medicinale (2kg fete - 4 kg baieti)-- barem minim 7 m

Probele Scrise ale Examenului de Admitere la Academia de Politie sunt:

-Istoria Romanilor
-Lb Romana (Gramatica)
-Lb Engleza/Franceza/Germana/Spaniola/Rusa (una la alegere)

(Pt fac. de Pompieri sunt necesare matematica si fizica)

Mult Succes!

1 răspuns:
| Cristina_Neacsu_1994 a răspuns:

Nu se mai tine cont de inaltime din cate stiu acum dar trebuie totusi sa ai peste 1.60 si la baieti si la fete...la sport se da aruncarea mingiei medicinale, rezistenta, viteza, saritura de pe loc; la teorie...depinde de ce profil iti alegi:poti sa dai engleza si romana sau matematica si chimie,+testul psihologic fundita?!