| anonim_4396 a întrebat:

CE INSEAMNA FACULTATE ACREDITATA SI NEACREDITATA. sau care este diferenta. ( eu sunt in clasa a XII a si vreau sa urmez o facultate, dar nu stiu nici ce facultate sa urmez.as dori o facultate fara mate si fizica.) va multumesc si sper ca ma veti ajuta.

2 răspunsuri:
| ioana_7606 a răspuns:

Incearca la filologie,sau daca nu istorie, biologie dar iti trebuie chimie, daca iti place romana incearca la romana sau daca nu la jurnalism.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei la Legea nr.1/2011 facultate acreditata inseamna facultatea care are dreptul sa organizeze si sa desfasoare admiterea, procesul de invatamant, examenul de licenta si sa elibere diplomele de licenta.
Nu exista facultate neacreditata, ci facultate autorizata provizoriu care are dreptul sa organizeze admiterea si procesul sa invatamant, dar nu are dreptul sa organizeze examenul de licenta si nici sa elibereze diplome. Autorizarea provizorie este o etapa in vederea acreditarii. Numai bine!