| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa fi de garda pe linia II III sau IV la spital?! Adica de ce sunt 4 linii?! Si care e diferenta sa fi pe linia I si restul?

1 răspuns:
| passarisMB a răspuns:

Liniile de garda reprezinta specializari in domeniul medicinei.ca sa intelegi:un spital are mai multe specializari:chirurgie, pediatrie, ortopedie, bloc operator etc.acestea sunt denumite linii in momentul in care se pune garda pe ele sau doar pe unele.ce reprezinta garda? ca 24h/24h sa existe un medic specialist pe domeniul lui.fiecare spital isi aranjeaza liniile dupa cum vor.ex: linia 1 chirurgie, linia 2 ortopedie... etc.si spre ex tu esti medic ortopedic asa ca esti de garda pe linia 2. Sper sa fi inteles ceva din toata treaba asta.

| R100 a răspuns (pentru passarisMB):

Da, am inteles tot ce mi-ai scris. Insa mai am o intrebare referitoare tot pe subiectul asta, daca se poate sa mai imi raspunzi. Daca persoana x este pe chirurgie pe ziua de azi de exemplu, pe linia I dar mai sunt si alte persoane pe linia II, III sau IV respectivele persoane sunt la domiciliu si in caz de nevoie sunt chemate?! Adica mai p.s ce reprezinta fiecare linie, pe aceiasi specializare?!

| R100 a răspuns (pentru R100):

Specializare sau sectie...

| passarisMB a răspuns (pentru R100):

Liniile sunt pe specializari diferite.nu exista 2 linii de garda pe aceeasi specializare

| R100 a răspuns (pentru passarisMB):

Ti-am trimis un mesaj strict la ce ma refer cand am pus intrebarea. Si ma gandesc ca nu mai este acelasi raspuns ca ce-l de mai sus, al tau...

| passarisMB a răspuns (pentru R100):

Sti...la ceea ce te-ai referit mai devreme este specializare, nu sectie.ex:esti medic ortopedic, esti la ortopedie(maini, picioare in general oase), esti medic pediatru esti la pediatrie(tot ce tine de copii) si tot asa...