| eusunteusituestitu20 a întrebat:

Ce inseamna sa fii jurist?

4 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Jurist e orice om care a terminat dreptul, este un angajat al unei institutii.

| Roxana121 a răspuns:

Jurist e o denumire generica a celor care practica dreptul. Aici intra avocati, judecatori, procurori, consilieri juridici.

| floriasdfg a răspuns:

Http://www.dreptonline.ro/cariere/cariera_consilier_juridic.php
jurist = consilier juridic. mă rog dacă dai pe link ai multe chestii despre această profesie :d.

| EkaBuBu a răspuns:

JURÍST, -Ă, juriști, -ste, s. m. și f. Specialist în științele juridice. ◊ (Înv.) Student(ă) în drept. – Din fr. juriste, lat. jurista.

JURÍST s.m. Specialist în drept; persoană care practică această profesiune. [< fr. juriste].

JURÍST s. (înv.) legist, pravilist, prăvilaș.

Funda please:*