| ValentinNC a întrebat:

Ce limbaje de programare ar trebui sa stiu (in afara de C/C++, HTML5, CSS, PHP, pe care deja le stiu ) pentru a avea succes in acest domeniu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas ar fi sa stii care sunt limbaje de programare si care nu, pentru ca html si css nu sunt limbaje de programare.

in al doilea rand ar trebuie sa stii ce vrei cel mai mult sa faci, web development sau nu. Ca daca vrei web development te axezi pe php, js

in al treilea rand mai mult ca sigur nu stii C/C++ sau php atat de bine incat sa nu mai ai ce invatat si sa treci la alt limbaj

in al patrulea rand limbajul este doar o unealta pentru un programator, tu trebuie sa ai bine fixate principiile programare pe care le poti pune in practica in orice limbaj.

in al cincilea rand, faptul ca stii 10 limbaje nu te face nicidecum un programator bun, pentru ca in final nu ai cum sa fii bun in toate, doar mediocru in multe dintre ele.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa lucrezi.
Ar mai trebui : Ruby/Ruby on Rails, Java, Javascript, SQL, Python

| cristimihailov a răspuns:

C# sau Java.

Dar nu limbajul in sine conteaza, ci modul in care interactionezi cu el si ce tehbologii folosesti.

Se pare ca pe viitor va fi si R. Acel limbaj pentru statistica folosit in inteligenta artificiala.