supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce loc de muncă mai poate avea în ziua de azi o persoană cu 4 clase? :/

Te primește undeva fără 10 clase?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi angajat ca muncitor necalificat, dar paralel (sau chiar inainte) va trebui sa se inscrie la un curs seral pentru a face cele 10 clase obligatorii.
La cursurile serale nu este greu, 10 clase "i se toarna in cap" usor, deci nu trebuie sa-i fie frica. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu unu necalificat, șantier, curățenie

| dullcat a răspuns:

Din pacate nu. Unii nici macar cu liceu nu isi gasesc ceva ok.Iar in cazuri mai rele nici macar cu facultate.

| 4evergentleman a răspuns (pentru dullcat):

Confirm. Am liceul terminat și nu știu unde să îmi găsesc de lucru înafara de fabrici, paznic și lucrător comercial, trebuie sa lucrez cu toți needucatii. Și cu facultă se duc multi la KFC sau MC.
Sunt pasionat de medicina dar cu liceul nu pot sa lucru în cadrul medical. Cu liceul maxim un post bun într-o fabrică și decent platit că în rest că ai liceul sau 8 clase tot aia e, tot acolo ajungi sa lucri și cu toti ghiolbanii și cioflangarii. Eu din cauza depresiei catastrofale nu mi-am mai putut continua studiile, și regret amarnic că am numai liceul, nu mai am nervi sa îmi continui studiile.

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman):

Imi pare rau sa aud asta. Totusi, multi aleg sa faca facultatea si mai incolo.O prietena care a terminat medicina avea un coleg de 40 de ani. Si lumea chiar era ok cu el, discutau de parca erau de aceeasi varsta, mi se pare foarte fain. Un exemplu de,, Nu ma intereseaza, eu pot, in ciuda faptului ca lumea mananca la ciuperci.'' Poate poti lua in considerare un start up sau ceva pe antreprenoriat.

Mai sunt persoane pe aici care au intrebat la ce e buna scoala, pentru ce sa faci o facultate.In unele domenii chiar nu ai cum sa avansezi vreodata de la un simplu muncitor fara studii superioare la o pozitie mai inalta.

| 4evergentleman a răspuns (pentru dullcat):

Bravo lui, mă bucur pentru el.
Lumea indiferent de rezultat mănâncă ciuperci, nu cred că există om să nu aibă dușmani, poate aia care sunt complet handicapați că aia nu mai deranjează pe nimeni nu reprezintă un pericol și invidie pentru nimeni.

| supadeceapa explică (pentru 4evergentleman):

Există postliceală de asistenți și nu ai nevoie de bac din câte știu.

| 4evergentleman a răspuns (pentru supadeceapa):

Righthappy
La unele da, la unele nu ai nevoie.

| Freya1 a răspuns:

Cam greu te primesc si cu 10 și cu 12.Pe uni ii primesc greu și cu facultate dar fără pile.

Acum câțiva ani am văzut în fabrica oameni ce nu stiau sa scrie.Scriau alți norma în caiet în locul lor.
Și ca gunoier știu câțiva.

| Wr3nch a răspuns:

La munca la negru oricand. Dar e un pret corect daca nu ai fost in stare sa termini minimul necesar.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa fii puturos sau lenes ca sa nu lucrezi, chiar si fara scoala. Am cunostinte cu 2-3 clase si lucreaza in strainatate pe 2-3k euro. Scoala e irelevanta cand vine vorba de financiar.

Scoala te ajuta sa evoluezi pe plan mental, sau daca vrei o anumita cariera specific.

| StrongHeart a răspuns:

Romanii au fixul asta cu munca de jos si zic ca e rusine sa dai cu matura, sa cureti un cartof, sa pui o caramida, sa cari o roaba sau sa mulgi o vaca.
Daca nu esti imbracat la costum si nu cobori dintr-un x6, esti degeaba. Foarte bine de cei din categoria a doua, pana la urma toti ne dorim bunastare si admiratie, dar sa fim realisti, nu toti suntem la acelasi nivel si exista o posibilitate pentru fiecare om sa se afirme.
Atata timp cat acel om va vrea, intotdeauna vor exista metode sa fie mai bun in ce face. Problema e cand isi formeaza niste obiceiuri proaste sau se limiteaza in baza experientelor anterioare, lucru care i se poate intampla oricui, indiferent de nivelul de educatie.
Fiecare om primeste niste talanti pe care e dator sa-i inmulteasca, iar prin talanti intelegem daruri(genetice, trasaturi morale) sau talente.
Sunt multe chestii pe care scoala nu te invata, oricum.
Dar faptul ca are doar 4 clase e un bun indicator ca acel om fie nu si-a dat silinta, fie nu a avut posibilitatea sa invete mai mult, din vaste motive; saracie sau violenta domestica, de exemplu.
Iar in astfel de cazuri, statul este dator sa-i vina il sprijine.
Sunt destui care te primesc, ca peste tot este si va fi de munca.
Totusi este bine sa inveti pentru tine ca sa te descurci mai bine, sa nu fii inselat la bani, sa scrii, sa citesti o carte sau macar sa poti sa citesti niste instructiuni simple, sa intelegi termenii unui contract, etc. Deci, sa ai macar bazele despre cum functioneaza lumea si de ce unii au si altii nu si ce poti tu sa faci sa iti fie mai bine. Conteaza foarte mult educatia, ca sa evoluezi.
Daca deschizi gura si nu poti sa legi bine doua cuvinte, oamenii isi vor forma o parere proasta de la bun inceput.
Primii 7 ani sunt cei mai importanti. Apoi, pana la 25 de ani omul tot asimileaza cunostinte.
Asta este perioada principala de dezvoltare personala si invatat.
Dupa aceea, devine tot mai greu sa retii informatii noi sau sa inveti lucruri noi. Se poate invata, dar devine din ce in ce mai greu, pentru ca deja s-au format foarte multe obiceiuri si legaturi cognitive prin multa repetitie, in ani de zile.
Daca ai invatat ceva gresit sau nu ai invatat la timpul potrivit, e foarte greu sa te dezveti sau sa reinveti.
Sa incerci sa uiti ce ai invatat si sa o iei de la zero e un lucru foarte greu si statistic, improbabil. Dar exista exceptia de la regula. Exista, spre exemplu detinuti care au invatat sa scrie si sa citeasca la varste inaintate. Au invatat ce sunt actiunile, ce e bursa, cum functioneaza economia si si-au schimbat sa spunem soarta prin autoeducare.
Ce poate face un om intr-o astfel de situatie?
Poate lucra ca om necalificat, la descarcat marfa in depozite, pe santier, la sapat santuri sau gropi(de exemplu pentru fibra optica), in bucatarie la spalat vase, la curatenie.
Asta ii va asigurat traiul.
E foarte greu, dar isi poate castiga existenta. Cu banii castigati, in loc sa ia o sticla de rachiu si un pachet de tigari la sfarsit de saptamana, poate sa ii dea banii aia cuiva sa-l invete sa citeasca, sa cumpere o carte, sa inceapa usor usor sa se autoeduce cumva.
Scoala nu te invata multe lucruri, dar te invata bazele.
Fara bazele respective, esti intr-o continua lupta pentru supravietuire ca un soricel care alearga pe o roata.
Sansele de succes in viata tin foarte mult de mostenirea genetica, dar oricine isi doreste cu adevarat, poate sa isi depaseasca conditia.

| 4evergentleman a răspuns:

Eu am 5 și lucru la NASA, deci de poate iubirea mea frumoasa kiss

| MironMihaela a răspuns:

La scari cred, facut curatenie, posibil debarasol, hamal la magazin...in constructii...

| Patraru56 a răspuns:

La stat conteaza diploma la privat competentele.Depinde ce stie sa faca, cat este de indemanatic si ce chef de munca si de invatat are.