| miriammiki a întrebat:

Ce materii se fac daca vreau sa merg pe filologie?

Răspuns Câştigător
| vasiii a răspuns:

Limbile straine:engleza franceza sau limba de specialitate a liceului, apoi faci logica, filozoifie, sociologie si psihologie, studiezi la prima limba straina istoria, geografie si literatura tarii respective, se mai face literatura universala, fizica si matematica si altele nu mai stiu da astea is de baza

12 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Vezi raspunsurile mele de aici: http://www.tpu.ro/......sunt-funda - e un mini-ghid complet cu privire la profilul pe care il vrei.

| MariaChrii a răspuns:

La filo se fac
cls IX mate(mai usor)fiz(usor)chimie(usor)bio(usor) cate o oara pe saptamana; apoi ai rom(4 ore dai teza)istorie(2 ore teza)latina(o ora teza) eng(2 ore posibil teza)fran(2 ore posibil teza)logica(1 ora)TIC(o ora)religie(o ora)geo(2 ore)

cls angrymate fiz, chimie 1 ora) rom (4 ore) ist(3 ore) fran(2 ore)eng(3 ore)lat(o ora)psihologie in loc de logica(o ora)geo(2 ore) ed antreprenoriala(o ora)bio(o ora)si restul cate o oar(desen, muzic etc)
clsXI(rom 4 ore) literatura univ(1 ora) eng (3 ore)fran(2 ore)ist(4 ore)lat(o ora)filozofie in loc de psihologie(o ora)geo(2 ore) restul cate o orabig grin
succes si astept funda

| vampyremisa a răspuns:

Limbi, istorie, geografie... restup nu conteaa decat ca medie de admitere.

| hey97 a răspuns:

Multa romana si limbi strainehappy

| WoaDmulL a răspuns:

Pai limbi straine, engleza, franceza, spaniola sau germana, la alegere...

O seara cat mai placuta!

| Mirrre a răspuns:

Engleza..latina..germana..franceza..istorie..geografie..matematica..romana..logica..sport..informatica..fizica..chimie.happy

| LostYou a răspuns:

Am un prieten care este in clasa a 10-a la filologie, si are doua ore de matematica pe saptamana.In clasele 11 si 12 nu va mai face matematica si nu va da Bacalaureatul la matematica.Filologia este bazata pe lb.Romana.

| tp a răspuns:

Romana, Istorie, Logica, Latina, Filosofie, Psihologie, Limbi straine ( engleza, franceza, germana, italiana), Geografie, si in primii doi ani in clasa a 9 si a 10 a faci Matematica, Biologie, Fizica, Chimie, da putin cate o ora maxim 2 pe saptamana.

| Ralluca99 a răspuns:

Pai filologia se bazeaza pe foarte muta romana. daca vrei sa devii scriitoare e perfect. Se bazeaza si pe limbi straine engleza, franceza si mai ai la alegere spniola si germana. Dar filologia se bazeaza si pe istorie! In clasa a 11 a nu veti mai face deloc matematica si in primi 2 ani veti face foarte putina!

| speed17 a răspuns:

Latin, franceza, romana cam 5 ore pe saptamana, istorie si engleza

| Celese a răspuns:

Filologia se bazeaza in special pe romana deci vei face multa romana, dar si celelalte materii, doar ca mai putine ore ca romana. Succes!

| antonella16 a răspuns:

Multa romana..si limbi straine.gen:engleza franceza...si latina..geografie istorie etctongue