| dianadiana222 a întrebat:

Ce materii se fac la liceele de arte? plz dau funda la cele mai multe detaliilaughing

Răspuns Câştigător
| Tripleevil a răspuns:

Depinde la ce profil esti sau vrei sa fii: Romana->3 ore/saptamana. Matematica->2 ore/saptamana. Engleza->2 ore/saptamana. Italiana->1 ora/saptamana. Fizica->2 ore/saptamana. Chimie->1 ora/saptamana. Istorie->1 ora/saptamana. Geografie->1 ora/saptamana. Biologie->1 ora/saptamana. Istoria artelor->1 ora/saptamana. Logica->1 ora/saptamana. Tic(info)->2 ore/saptamana. Sport->1 ora/saptamana. Religie->1 ora/saptamana. Muzica->1 ora/saptamana. Dirigentie-> in timpul orei de italiana laughing, Ed. Plastica->1 ora/saptamana. Si atelierul(8 ore-> 1 zi/saptamana.) care cuprinde: Crochiuri(schite)->1 ora, Modelaj in lut->1 ora, Studiul culorii si studiul compozitiei->2 ore, Desen->2 ore si Desen proiectiv->2 ore. La arte plastice e cam la fel cu celelalte materii si atelierul e tot de 8 ore->1 zi/saptamana. dar nu cuprinde aceleasi chestii ca la arhitectura. Se face grafica, pictura, etc.
RASPUNDE

1 răspuns:
| ONXJoker a răspuns:

Daca vorbesti de cele de specialitate, la muzica, se face un instrument principal, care vrei tu si care scoala binenteles are profesori, teorie, din clasa a V faci pian secundar, adica un pian asa, un fel de optional si depinde de tine sau de instrument, orchestra sau cor. Din clasa a IX se pot face Studii teoretice, adica manci teorie si pe langa asta mai ai si forme, armonie, canto secundar, instrument secundar, pian secundar. Daca esti la un instrument atunci din clasa a XI faci forme si armonie. Mai ai Muzica de camera, Compartiment, Corepetitie, de la liceu si Istoria Muzicii.
La desen nu prea stiu, dar ai ceva de genubig grinesen, Modelaj, Atelier, Pictura
La cultura generala ai cam toate materile care sunt si la alte scoli dar din a XI nu mai ai MATE, Fizica, Chimie, Biologie (doar un optional), Desen.
Sper ca n-am uitat ceva!