| oanna_4874 a întrebat:

Ce meserie ma sfatuiti sa-mi aleg
as vrea ceva din care se castiga bine in romania, dar care sa nu fie bazata pe mate happyfunda

Răspuns Câştigător
| Rainbow_4693 a răspuns:

Avocat
dentist
notar
medic
inginer
arhitect
manager
Cam atatea stiuthinking

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Avocat/judecator-astea doua cer facultatea de drept-pe care mi-as dori s-o urmez si eu,este usoara,din ce am auzit,pune mai mult accent pe socio-uman si filologie,insa se poate intra fara probleme la drept si de la mate-info; studiezi multa istorie,sociologie,romana si altele ce se leaga de ele,cum ar fi dreptul legislativ,constituional,etc.; insa trebuie sa-ti mearga gura si sa fii convingator

Translator-cere facultatea de Relatii Externe; presupun ca stii ce se face intr-o astfel de meserii; nu strica sa stii si o limba mai ciudata,cum ar fi cele scandinave,asiatice,rusa, sau araba

Mai stiu, insa nu-mi vin si alte idei pe moment.winking

| IuliaJuly13 a răspuns:

Patron laughing glumesc...nu stiu... poate aviator sau marinar sau avocat sau politician happy

| Mady_8886 a răspuns:

Iti recomand "economist".Dai la ASE.Economia unei tari nu pica niciodata.Pana acum avocatii si medicii castigau cel mai mult.La drept trebuie sa dai multi bani sa intrii in barou si la medicina stai 6ani in facultate+3 ani master+5-7 ani rezidentiat(depinde de specializare). Cunosc pe cineva care este la ASE la sectia FABIZ(sectie exclusivista). Acum a terminat anul I si este angajata la o firma nemteasca si are un salariu de 500 de euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana ajungi tu sa termini liceul si eventual facultatea o sa se gaseasca si o astfel de meserie.

| adrianarp a răspuns:

Politician... nu ai vazut cat de bine le merge politicienilor din ziua de azi? si in plus poti sa fi si prost (nu l-ai auzit pe ala ca cica un subst, care de fapt e masculin, e neutru). acum poti sa fi cel mai prost om din lume si ajungi ministru. oricum, daca vr sa faci ceva in viata, te sfatuiesc sa te muti din Romania pentru ca aici nu faci aproape nimic...

| anutza a răspuns:

Inscriu persoane serioase, dinamice, inteligente, care isi doresc obtinerea unui venit intr-un mod usor si placut. Puteti fi eleve, studente sau salariate, colaborarea cu ORIFLAME va va aduce doar avantaje, fara sa va ceara mult timp sau efort. Poti sa-ti comanzi produse doar pentru uz personal, sau poti incepe o afacere, vei beneficia de aceleasi avantaje.

La Oriflame primesti cele mai mari comisioane din vanzari si produse de calitate! Inscriere gratuita:

-23-40% din valoarea comenzilor; -puteti plasa comenzile online; -produse cadou si oferte speciale pentru noii inscrisi;

-NOU! livrarea comenzilor la domiciliu

-participarea la concursuri si competitii; -sansa de a promova rapid la conducerea unei echipe; -sansa de a deveni director care, pe baza performantelor de vanzare, ating un nivel mai mare de 5000$ vanzari coordonate.

-aveti permanent sprijinul unui coordonator de vanzari;

Reducerile se vor aplica in funcţie de următoarele praguri valorice (preţ catalog):

• 0%: pentru comandă sub 50 lei

• 23% : pentru comandă 50 - 249 lei

• 30% : pentru comandă 250 - 499 lei

• 40% : pentru comandă peste 500 lei

Varsta minima 16 ani.

| herbalist a răspuns:

Medicina... ai ceva mai mult de invatat dar pe urma o sa vezi ce bine e sa ai bani si sa iti permiti mult mai mult decat credeai

| Prezidentul a răspuns:

Ati vazut prea multe filme cu avocatiwinking