| roby223 a întrebat:

Ce meserie poate avea o persoana fara studii superioare (facultate, Master etc.)

6 răspunsuri:
| RM97 a răspuns:

Orice care nu necesita studii superioarelaughing Daca are terminat un colegiu sau o scoala profesionala buna pe profil tehnic de exemplu poate sa se descurce mai bine decat unul care le are

| DataScience a răspuns:

Poti lucra si in it daca te duce "bila" si esti perseverent/motivat.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde ce talente si aptitudini are si cat de mult ii place muncawinking
Daca face si un curs poate fi de la bucatar la macaragiu, sudor, instalator, electrician pana la paramedic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Liceul nu te califică, nu ai nici o meserie când termini înafara liceelor cu profil.
Astfel poți ocupa orice meserie care nu necesită calificare specială.
De exemplu poți fi casier la mall, sau merchandiser, așezi marfa pe raft. Pentru fiecare meserie din acestea două vei face un instructaj.

| Furnicuta000 a răspuns:

Fara sa ai niciun fel de experienta sau studii poti sa te angajezi pe un salariu mic gen la fast food, in supermarket-uri, benzinarii, hoteluri, ca sofer (daca ai permis), curier (tot la sofer intra) etc.
Daca inveti o meserie poti avea salariu mult mai mare. Ca sofer de tir, frizer, asistent medical (aici trebuie sa faci scoala de asistente care dureaza 3 ani dar e lejer programul) plus multe altele.

Bula
| Bula a răspuns:

Meseria se invata in practica, teoria este doar pregatirea.

97% din meseriile /profesiile din lume.
Din intreaga populatie (cca. 7.5 miliarde) abia un procent de 4-5% are facultate terminata, iar din acestia si mai putini lucreaza in posturi care intr-adevar necesita studii superioare.
La noi in tara, problema este si mai grava: peste jumatate din cei care termina o facultate sunt analfabeti functionali. Multi ajung sa lucreze chiar si la locuri de munca unde si un necalificat cu 10 clase se poate descurca.