| Joker3134 a întrebat:

Ce meserii sunt foarte cautate in Romania? Ce cursuri ar trebui sa fac sa am o sansa considerabila la angajare in orice oras din Romania?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In orice meserie dacă ești BUN ești căutat. Fă un curs (sau mai multe dacă e cazul) în domeniul în care eșit bun, realmente bun. Și asta e valabil oriunde nu numai în Romania!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ce e acum cautat, in zece ani poate nu mai e. Nu asa trebuie sa gandesti, daca iti alegi meseria dupa acest criteriu si nu iti place nu faci nimic.
Da, te vei angaja poate mai usor, dar nu vei fi foarte bun din moment ce nu ai o pasiune pentru acel domeniu si angajatorul se va folosi de tine pentru ca esti la inceput si iti va da un salariu mai mic si dupa doi-trei ani te va inlocui tot cu cineva neexperimentat.
Trebuie sa faci ceea ce-ti place pentru a fi bun, angajatorii sa faca un efort sa te pastreze...

| francut a răspuns:

Nu stiu ce doresti tu. Unii, stramba nasul la multe. Dar iata ca se cauta meseriasii (nu functionarasii): sudori, croitori, pantofari, tamplari, mecanici auto, etc. Chiar au mare cautare.

| Alfred0703 a răspuns:

In domeniul IT. Romania are o deficienta destul de mare in acest domeniu, deoarece toti pleaca in strainatate unde esti platit de 2 sau 3 ori mai bine dacat aici.

| seularts a răspuns:

Gunoier. E in fiecare oras si ai sanse destul de considerabile!

| sylviu3777 a răspuns:

Dansator la bara, castigi bine

| MARYOEM9 a răspuns:

Funda! Din cate stiu eu :
Specialist IT, care pot fi programatori sau informaticieni. Tehnologia este într-o continuă evoluţie, iar din acest motiv, în acest domeniu vor exista mereu locuri de muncă disponibile, iar salariile sunt motivante. Salariul cel mai mare din industria IT îl au programatorii care dețin cunoștințe atât din sistemul bancar, cât și din telecomunicații, potrivit wall-street.ro.
Meseriile în construcții. Proiectele de dezvoltare a sectorului construcțiilor vor mari șansele de angajare ale inginerilor constructori, proiectanților și arhitecților, potrivit sursei citate. Până în anul 2020, acest domeniu va înregistra o creștere a locurilor de muncă care se datorează investiilor statului.