| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere ați avea despre un șef care în timpul cât are o angajată la el, păstrează relația strict profesională, formală, cu câte o glumă decentă din când în când, dar atunci când, să zicem, ea se angajează altundeva, acel fost-șef începe să-i facă avansuri sexuale, arătându-și o latură total distunctă de cea cunoscută de angajată?

Răspuns Câştigător
| ina2x a răspuns:

Daca nu mai lucreaza impreuna, mi se pare in regula ca cei doi sa aiba relatie. Acum nu stiu toate detaliile, de exemplu daca unul dintre ei este casatorit sau daca angajata nu este de acord cu avansurile pe care i le face fostul sef, dar daca este si amandoi vor sa aiba o relatie, cred ca este ok.

3 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

In unele firme regulamentul intern interzice relatiile sentimentale intre sefi si subalterni.

| gabicoo a răspuns:

Măi Ioane tu știi cum e la București la multinațională?
Nu mai Gheorghe!
La începutul programului: Sex, în pauza de prânz: Sex, înainte de a pleca acasă: Sex!
Aaaaaaaa! Daaaaaaa! Uitasem că nevastă-ta tocmai s-a angajat la una din ele!

| Hammurabi a răspuns:

E o reacție absolut normală din punctul meu de vedere.
Atât timp cât există o relație de muncă șef - subaltern, nu trebuie să existe alt gen de relații.
Altfel, sunt doi oameni normali și pot exista orice relații între ei.
(N-am luat în calcul că unul dintre ei, sau amândoi pot fi căsătoriți deja. Asta e altă poveste)