| Legend77 a întrebat:

Ce parere aveti de Facultatea de Limbi si Literaturi Straine? Din experienta sau din auzite, informatii despre ea, cat de greu e, sfaturi, daca o recomandati sau nu, unde ai putea sa te angajezi dupa si sa scoti ceva bani (daca sunt) si ce mai vreti/stiti despre ea.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

In acelasi timp poate fi foarte utila dar si o pierdere de vreme. De ce? Pai sunt mai multe aspecte.
Daca vrei sa faci engleza sau franceza, nu! Toata lumea le stie, nu ai nevoie sa pierzi 3 ani din viata ca sa le inveti, poti face un curs pentru asta. Daca vrei o limba rara gen chineza, japoneza, o limba nordica, merita. Cei care stiu astfel de limbi sunt cautati! Atentie, STIU!
Si facultatea asta NU iti ofera diploma de traducator. Nu, de cativa ani nu mai face asta.
Pentru a fi traducator autorizat trebuie sa dai examen la Ministerul Culturii. Singura conditie e sa ai diploma de bac, atat. Deci fie ca esti proaspat absolvent de liceu sau absolvent de facultate e acelasi lucru.
Daca te duci pe engleza si franceza poti sa te faci profesor (pentru asta chiar ai nevoie de facultate de litere sau de limbi), daca iti place, eu nu as avea nervi pentru asa ceva. Poti preda si alte limbi (sa zicem rusa) dar in scoli sau centre unde se invata asa ceva, la particular mai ales.
Ca traducatori cred ca se angajeaza cei mai multi, dar locuri de munca sunt, in multinationale, la call center, or mai fi si altele, nu am studiat piata. Pe engleza si franceza cam greu sa mai gasesti ceva. Poti sa te axezi si pe italiana, se cauta si e extrem de usor de invatat (dar nu pierde 3 ani cu italiana).
Si tine minte. Facultatea de limbi si LITERATURI presupune multa literatura, adica te pun sa citesti carti intregi de literatura care nu o sa iti foloseasca la niciun job pe lumea asta, mai ales in Romania. Tu decizi daca merita, daca vrei sa inveti o limba rara, te intretin parintii si poti merge la facultate 10 ore pe zi si iti si place, atunci eu as zice ca da.

Desigur, eu vorbesc despre o facultate de stat. Ca daca vrei sa te duci la Spiru sa cumperi o diploma, te asigur ca nu o sa iti foloseasca la nimic diploma aia. Pe angajator nu il intereseaza diploma, ca degeaba ai absolvit cu 10 pe linie daca te pune sa traduci un text si tu nu stii.