| Conerub a întrebat:

Ce părere aveți de firmele care spun că indiferent de răspuns,te vom contacta și apoi nu mai auzi de ele? Contează un feedback, chiar și negativ

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai zis "Contează un feedback, chiar și negativ", te referi daca tu lasi pe net feedback acelor firme? lasa-le cu mare drag!

| sierra1 a răspuns:

Au de unde alege, d-aia fac așa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o părere.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Își urmăresc interesul, nu le pasă de al tău.
În final, contactează doar pe cei care corespund pretențiilor lor.

"Contează și un feedback"

Ți-l oferă. Și tăcerea e un răspuns! Trist, dar așa e...
Așa procedează ei, probabil că nu le place să dea vești rele.

| Lioana a răspuns:

Oameni fără cuvânt.

| RoCkKiD a răspuns:

Raspunsul e ca sunt firme la care probabil nu vrei sa lucrezi dar motivul nu e cel pe care ti-l imaginezi.

Motivul pentru care nu primesti un raspuns e simplu. Ca sa scada costurile pe cat posibil angajeaza minimul necesar de oameni la HR. aia saracii abai se tin sa faca interviurile nu mai au timp sa raspunda si candidatilor respinsi.

Si daca fac asta la HR, probabil fac la fel si in restul departamentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca timpul e pretios si costa bani.
Nu au timp sal iroseasca pe chestii inutile.
Nu au nicio motivatie si nici un castig sa ti zica vezi ca nu te vrem.

Scopul lor e sa gaseasca angajatul de care au nevoie.
De ce si ar mai bate capul cu ceva ce nu corespunde.
Pune te in locul lor.

Motivatia oamenilor in ceea ce priveste feedbackul este de regula una negativa.

Adica daca beneficiezi de un serviciu si iti place, 80 % din beneficiari nu vor da niciun feedback ( presupune efort ),
Dar daca nu le place acel servicu/produs atunci 90% isi vor exprima supararea printrun feedback negativ. Exprimarea feedbackului negativ ii ajuta psihologic, ca o forma de revansa.

La angajare e cam la fel, doar ca aici ei nu beneficiaza de niciun serviciu ( neangajandu te ), chiar daca si au pierdut vremea cu tine, e mai pagubos sa persiste in a si pierde timpul cu tine, zicandu-ti ca nu corespunzi.

Tu cand incerci 5 pantaloni si abia a 6 a pereche iti vine,/place despre celealte 5 ai chef sa lasi recenzie despre cum nu ti au venit/placut?