| Nina10b a întrebat:

Ce parere aveti despre Faculatatea de Drept in cadrul Universitatii din Suceava USV? Doresc raspunsuri de la persoane care au cunostinte exacte legate de asta, adica ce sanse sunt in legatura cu gasirea unui loc de munca?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa 4 ani de studii poti profesa ca jurist---daca ai, asa, un noroc chior, iti gasesti un loc de munca la vreo institutie patronata de stat( la firme private, ioc!).Nu-ti pune prea mari sperante caci "productia" pe banda rulanta de absolventi a depasit cu mult nevoile pietei muncii.
In schimb, dar si sub conditia sa fii un absolvent pasionat si bine pregatit ( catre exceptional!), poti alege cariera de magistrat, cea de avocat sau cea de notar.Toate, presupun un examen "dur"de admitere ( din toate cele 4 coduri:penal si civil)---- mai "dura" este admiterea in magistratura decat cea in barou. Ca avocat sau ca notar stagiar trebuie sa-ti cauti un avocat sau notar indrumator. Iarasi o "chestie" de noroc!--- daca nu-ti gasesti, dupa 2 ani dai din nou examen de admitere in barou(la notari, nu stiu!)
Daca dai lovitura si te numeri printre "fericitii" admisi la INM ( cu o concurenta de 20 de participanti pe un singur loc!) stagiatura nu mai este o problema--- vei fi repartizat pe langa un judecator sau un procuror timp de 1 an.

Cam atat si in mare despre locul de munca de dupa licenta.Cat despre facultatea din Suceava, nu am informatii.Totusi, daca alegi dreptul, te sfatuiesc sa alegi universitatile de stat din Iasi, Cluj sau Bucuresti.