| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea cu profil matematica-informatica, cu o specializare pe matematica?

2 răspunsuri:
| Laue a răspuns:

Parere: Specializeaza-te pe informatica, e mai de viitor.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca iti place matematica si o faci cu placere nu vad nici un impediment, atata timp cat te gandesti sa mergi la catedra, sa predai unor elevi dintre care putini vor intelege ce le spui si dintre acestia putini vor fi cei care iti vor indragi materia. Totusi, sau poate tocmai din aceasta cauza, vei putea avea un al doilea serviciu - meditand elevii mai slabi, ori pe cei excelenti, care vor sa mearga mai departe pe matematica.
Meseria de profesor este una grea si in zilele de astazi nu este prea bine platita, in plus dureaza multi ani pana ajungi sa ai un salariu decent si te cauta elevii pentru meditatii.
Ia toate acestea in considerare si gandeste-te ca vei avea de parcurs si niste examinari ulterioare licentei si masteratului - titularizarea si gradele didactice.
Daca toate astea iti sunt cunoscute si tot vrei sa faci acest pas - gandeste-te ca sunt si satisfactii cand un elev de-al tau castiga un concurs sau obtine un premiu.
Daca nu te motiveaza acest lucru - parerea lui Laue este destul de pertinenta - specializeaza-te pe informatica pentru ca va fi in continuare in topul meseriilor si in plus informatica este in continua schimbare, modificare, innoire si din ce in ce mai multe lucruri se vor face informatizat.