| Marrianna a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de jurnalism? Neaparat imi trebuie o limba straina?big grin.este buna aceasta facultate? Am sanse aici in Romania cu ea? Sau ce alta facultate imi recomandati?big grin funda:*

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Depinde si de orasul unde o faci. Daca alegi sa faci Stiintele Comunicarii (jurnalism adica) la Cluj sau Bucuresti atunci e perfect. Sectii decente gasesti si la Timisoara, Iasi, Oradea, C-ta etc. Ai nevoie de limba engleza pentru ca vei da examen in primii 2 ani din ea si e pacat sa nu iei 10 ca e examen usor, ajuta la medie. Vei studia o paleta destul de larga, de la radio la televiziune, presa scrisa si publicitate (PR) astfel incat vei capata o multime de notiuni cu care sa mergi apoi inainte mai departe pe un domeniu sau altul: presa scrisa, televiziune, radio, PR, comunicare de alta natura. Acum depinde de ce iti doresti tu, de talentul tau la scris sau telegenitatea ta. E o facultate cu care gasesti mai departe usor de lucru in domeniu daca esti bun. Mult succes!

1 răspuns:
| Anca95 a răspuns:

In momentul de fata in Romania aceasta facultate este foarte"vanata". Multi tineri vor sa urmeze aceasta facultate pentru ca pe zi ce trece apar tot mai multe posturi de radio si tv, deci iti poti gasi un loc unde sa te duci si de unde sa vii dupa ce termini aceasta facultate. Dupa parerea mea este o facultate foarte frumoasa pentru ca iti poti pune in practica ideile, spontaneitatea si abilitatile de comunicare.Este ceva frumos pentru ca trebuie sa mergi pe teren(in cazul in care esti reporter) si nu trebuie sa stai 24/24 inchis intr-un birou de unde iesi buimac.Cu siguranta trebuie sa stii cel putin o limba staina pe care sa o stapanesti la perfectie pentru ca se vor lua reportaje si din afara si acolo sunt trimisi reporteri care trebuie s aia interviuri si chestii de genu.Deci cu cat stii mai multe cu atat mai bine.Da, cred ca ai sanse in Romania datorita motivelor mentionate mai sus. Examen dai la Limba romana si Creativitate - scris
Creativitate şi expresivitate - oral
Pentru specializarea Comunicare şi relaţii publice:
Limba română, Creativitate şi argumentare - scris
Creativitate si argumentare - oral.
Succes!