| andy123 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de medicina veterinara? Este grea? Ce sanse am mai departe pentru a profesa ca medic veterinar?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Medicina veterinara nu-i asa de grea precum sustine ASIGURATORUl ---anatomia ca disciplina, nu-i atat de cuprinzatoare ca anatomia ce se studiaza la facultatea de biologie, spre exemplu( unde se studiaza atat cea a nevertebratelor cat si a vertebratelor). Fara a intra in prea multe amanunte, la o comparatie medicina umana - med. veterinara, aceasta din urma este mai usoara decat cea umana. In plus, este mai putin stresant sa fi veterinar decat medic uman.
Oricat am suci-o, ca meserie este printre putinele care nu te lasa "somer cu diploma " in Romania ( asa cum se intampla cu dreptul, psihologia, limbile straine si multe, multe altele asa zise facultati "usoare" ).

| ASIGURATORUL a răspuns:

Este foarte grea. Fa o comparatie intre medicina (care studiaza doar omul) si cea veterinara (unde se studiaza mult mai multe specii). Profesorii sunt foarte rai ca sa zic asa, mult prea pretentiosi(vorbesc de facultatea din Bucuresti).Am o prietena care a repetat de vreo 2 ori anul 1 pentru ca nu o trecea un profesor mai zelos din fire. Dar sunt si alte facultati de viitor: Dreptul, Farmacia, Medicina(umana), Limbi straine care par de viitor in Romania.Sunt convins ca o sa faci cea mai buna alegere.Succes!

| andy123 explică:

@ASIGURATORUL am in plan si dreptul si limbile straine, in special ca studiez un profil uman bilingv, doar ca mi-este foarte teama, am tot auzit ca dreptul nu este de viitor in Romania si ca fara pile nu ajung nimic, iar despre partea de limbi straine am auzit ca este prost platita