| freehugs a întrebat:

Ce parere aveti despre Facultatea de Psihologie? imi place foarte mult domeniul asta si as dori sa aflu dintre ce job'uri as putea alege...salariul nu ma intereseaza atata timp cat sa imi placa ceea ce fac.Multumesc!

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Tot ce ti-a raspuns Emeraude este f adevarat, dar pina ai termina-o POATE se mai schimba cite ceva!
Este mare nevoie la ora actuala de "consiliere psihologica" la adolescenti(si nu numai.)... iar daca chiar iti place si te pricepi atunci SIGUR vei avea o gramada de "clienti"(in sistem privat, la scoli ajung cei cu pile...)

| Emeraude a răspuns:

Este o facultate foarte frumoasa (a fost a doua mea optiune, dar pentru ca am fost admisa la prima, am renuntat), dar si foarte grea.Ca sa o poti practica, trebuie intati sa faci terapie cu tine insati, sa nu ai niciun fel de probleme...si crede-ma, in vremurile noastre in care stresul cotidian vine din toate partile, nu prea poti fii un om echilibrat.Eu nu consider ca psihologia tine doar de a da sfaturi, de a ajuta, trebuie sa inveti sa cunosti oamenii, sa le percepi logica si in functie de cum gandesc ei sa le oferi solutii...
Ai putea sa-ti deschizi un cabinet particular de psihologie, sa lucrezi intr-un centru de copii/batrani/pers. defavorizate/penitenciar, poti pleca in strainatate si sa te angajezi acolo, la noi nu se plateste pe masura, doar ca trebuie sa ai o diploma tradusa in limba oficiala si e cam greu, dar daca reusesti, vei fii pe deplin multumita de munca pe care o faci.In Romania ramai somer cu diploma...si crede-ma, e pacat!