| Marry123 a întrebat:

Ce parere aveti despre Facultatea de Psihologie? Se castiga destul de bine? Iar daca pleci afara credeti ca gasesti un loc de munca care sa fie platit incat sa-mi pot satisface dorintele si fara s a faca discriminari ca sunt roman? Multumesc! happy

4 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Mda dar pana gasesti un post ca psiholog in strainatate trebuie sa profesezi in tara iar in tara locurile sunt cam naspa.

| biencutza123456 a răspuns:

Depinde cat vei fi tu de buna in acest domeniu.Niciodata nu cauta un domeniu doar pentru ca se castiga bine, trebuie sa ti se si potriveasca, sa-ti placa ceea ce faci si atunci vei munci din placere.Astfel vei ajunge aproape de excelenta si atunci vei avea multe de castigat, nu doar in plan financiar.Dar ca sa-ti raspund la intrebare da, se castiga bine, conteaza doar sa-ti placa tie si sa ai inclinatii spre asta si de asemenea e important sa nu ii lasi pe pacienti sa-ti schimbe starea de spirit caci daca esti apropiat de ei iti pot transimte anumite stari de tristete, deznadejde...Te pup:*

| mixxjim a răspuns:

Psihologia nu este recunoscuta complet in strainatate, va trebui sa mai faci si acolo 1 an sau 2 de facultate ca sa obtii diploma. In ce priveste locul de munca bine platit, nu exista asa ceva. La inceput, imediat dupa absolvire, cativa ani trebuie sa profesezi in sistemul de stat, unde plata este foarte mica. Dupa aceea ramai in sistem sau alegi daca vrei sa profesezi individual, caz in care trebuie sa-ti gasesti un psiholog privat care sa te accepte la practica, platt cu mai nimic sau chiar deloc, dupa care dai niste examene foarte grele sa-ti dobandesti licenta de libera practica. Daca ai trecut si de astea, nu-ti ramane decat sa-ti gasesti clienti care sa-ti aduca bani happy Deci munca pe branci ani de zile si bani mai deloc. AR fi o varianta sa-ti faci o specializare supleimtara pe resurse umane, asa ia putea avea sanse sa gasesti un loc de munca bine platit, dar nu prea ai mai face psihologie. Cam astea-s variantele happy

| neutrino a răspuns:

Tara-i plina, printre altele, de psihologi. Asta insa nu inseamna neaparat ca tu nu vei putea deveni un mare psiholog, de un real succes, intern si international.