| violetajustme a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de stiinte ale naturii, specializarea biologie.
credeti ca reusesc ceva cu ea?
sau voi gasi un loc stabil? multumesc

7 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Depinde cum definesti reusita si ce iti doresti sa faci in viata. In primul rand este important sa te asiguri ca asta este domeniul care ti se potriveste si apoi sa dai totul in timpul facultatii. Nu vrei doar note bune ci si sa pleci cu ceva de acolo, sa te formezi ca profesionist. Cei mai buni din orice domeniu sunt mereu cautati si mai bine platiti.

| violetajustme explică (pentru martzian):

Imi doresc sa trec la fara taxa plus burse si etc..Stiu ca pot, am nevoie de un impuls.
Nu sunt sigura ca voi gasi de munca de asta ma tem...
Multi spun ca facultatea o faci doar de dragu de a o face, iar eu ma tem sa nu invat degeaba si sa raman fara loc de munca...

| martzian a răspuns (pentru violetajustme):

Violeta, facultatea nu o faci degeaba. Ea te ajuta sa te dezvolti si sa poti lucra pe ceea ce iti doresti - asumand ca asta iti doresti. Nu este obligatoriu sa o faci, dar, daca meseria pe care o tintesti necesita studii superioare, nu ezita! E mai bine decat sa traiesti cu regretul ca puteai sa faci mai mult...

| violetajustme explică (pentru martzian):

Deja m-am inscris, acum astept sa vad cum ma voi descurca.Multumesc pentru raspunsul dat si daca ma mai puteti ajuta la urmatoarea intrebare ...as fi recunoscatoare
-pentru a deveni astrobiolog ce facultate sau ce studii trebuie sa urmez.

| martzian a răspuns (pentru violetajustme):

Violeta, felicitari si succes in anii care iti stau inainte!

Nu am auzit ca la noi sa existe programe de astrobiologie, iar clasificatorul ocupatiilor nu contine aceasta meserie inca. :)

Dar, daca esti pasionata si pregatita, exista universitati din afara care au astrobiologia in oferta lor educationala.

http://hesas.glam.ac.uk/subjects/astronomy/modules/astrobiology/

| violetajustme explică (pentru martzian):

Multumesc inca o data! Am primit rezultatele finale am intrat la fara taxa, acum sper ca ma pot descurca si pe parcursul anului voi vedea daca este pentru mine astrobiologia, momentan vreau sa fiu cat mai buna la biologie pentru cresterea posibilitatilor de angajare.

| martzian a răspuns (pentru violetajustme):

Ma bucur pentru tine. Succes!