| andreeacojoc3445 a întrebat:

Ce părere aveți despre medicina de familie?

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mi se pare plictisitoare. Prea multa birocrație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicina de familie este chiar o ramura folositoare a medicinei. Din punctul meu de vedere este foarte ok

| Conii25 a răspuns:

Este ok. Mi se pare o meserie placuta, mai ales ca nu trebuie sa lucrezi chiar zi si noapte. Dar te pot trimite prin cine stie ce sat uitat de lume!

| lovemusic605 a răspuns:

Eu am să îți răspund la întrebare presupunând că te-ar interesa să intri în domeniu.

Medicina de familie este specialitatea medicală cu cel mai scurt rezidențiat (3 ani, dacă nu mă înșel thinking). Eu consider că, dacă îți place să stai numai în cabinet, să faci consultații pacienților și, eventual, să prescrii tratamente pentru niște boli nu foarte grave ori să dai trimiteri către specialiști, atunci este de tine meseria asta. Mie personal însă mi se pare destul de anost și aș merge pe o specialitate cu mai mult dinamism și cazuri de boli mai diverse, precum neurologia (care, de altfel, are și un rezidențiat destul de lung, parcă 7 ani), dar nu înseamnă că toți ar vrea la fel. E nevoie și de medici de familie.winking

Legat de salariu, nu știu exact ce să spun. Cert e că nu am auzit până acum vreun medic de familie să se plângă de faptul că o duce rău, deci... laughing

Este la latitudinea ta ce dorești să faci mai departe.winking

| Sandra2005 a răspuns:

Eu zic ca e foarte tare, vindeci multi oameni copii, adulti, femei si barbati. Ba chiar faci lucruri incredibile, daca salvezi oameni Dumnezeu te rasplateste cu Rai-ulwinking funda? sad