| Ciprian964335345 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de fotograf? Se castiga bine si cum as putea sa devin cunoscut? Trebuie sa fac niste cursuri sau nu?

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Fa cursuri dar pregătește te și de altă meserie.
Meseria de foto e una de liber profesionist. Alergi mereu după comenzi. E concurență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma omor după fotografie, dar apreciez când vad ceva frumos.Din cate știu nu e chiar ușoară și cam ai nevoie de ceva 'studii'. Poți urma la o școală de arte un curs care te poate ajuta sau exista cursuri online pe care le poți cumpăra, cele din state sunt foarte bune și în 40 de minute te învață multe, e în jur de 20 de dolari unul dar dacă îl cumperi îl ai pentru tine oricând. Ca sa faci bani din asta ai nevoie de reclama, încearcă sa arăți lumii ce poți face cu aparatul de fotografiat, postează poze făcute și lucrate de tine pe Facebook sau orice alta rețea aglomerata, invita prieteni sa le faci poze și din unu în altul poate reușești. Eu cunosc o persoana care în urma unui curs de 4 ani pentru care a plătit vreo 700 de lei pe an a reușit sa plece pe vas în state, un restaurant plutitor organizator de evenimente care l-a angajat și acum face bani frumoși, deci se poate. Îți urez succes, sper sa reușești cu asta!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ar cam trebui sa faci niste cursuri daca vrei sa fii bun. Dar nu stiu cit poti cistiga acum cand toata lumea are un telefon (care nu ajunge la performanta unui aparat foto, oricit de scump ar fi) si crede ca stie sa faca fotografii.
Poti face la nunti, botezuri, chestii de astea.

| Moniqqque a răspuns:

O meserie devine bună doar dacă îți place ceea ce faci, în majoritatea domeniilor.
Meseria de fotograf este atât frumoasă, cât și bună. Se câștigă bine dacă ești cunoscut și, devii cunoscut prin muncă, bineînțeles. Poți începe prin a-ți fotografia prietenii, să faci ședințe cu ei, și, desigur, prin intermediul Facebook-ului devii cunoscut foarte ușor, trebuie doar să te semnezi undeva pe poză.
Niște cursuri n-ar strica în momentul în care vei vrea să te angajezi undeva în domeniul acesta.
Ține minte că meseria nu este una ușoară, dar nici foarte grea. Depinde și ce vrei să fotografiezi. Dacă mergi pe ideea de natură, spre exemplu, poate o să ajungi și să umbli prin diferite țări pentru niște poze bune, sau chiar să stai ore întregi să surprinzi un cadru bun (cunosc persoane) laughing.
Îți urez baftă!